Ciągle słyszymy o konieczności regularnej wymiany oleju silnikowego w samochodzie, a także o potrzebie systematycznej wymiany filtrów powietrza, oleju i paliwa. Czy rzeczywiście jest to niezbędne dla naszego auta? A może jest to tylko wymysł producentów i dystrybutorów tego typu produktów? W końcu każdy, kto handluje tego typu produktami nawet zwykły sklep motoryzacyjny, może mieć w tym własny interes. Żeby dojść do sedna sprawy trzeba najpierw wyjaśnić do czego w ogóle potrzeby jest olej silnikowy i jaką rolę w aucie pełnią wspomniane wcześniej filtry.

Zużywanie się oleju

Właściwości smarne oleju silnikowego to zasadniczy cel jego istnienia. Praca tłoków we wnętrzu silnika wymaga odpowiedniego i stałego smarowania. Bez obecności oleju silnik momentalnie uległby zatarciu, zwyczajnie przestałby pracować. Nowoczesne oleje silnikowe, jakie znajdziemy praktycznie w każdym sklepie motoryzacyjnym, ograniczają negatywne skutki tarcia wewnątrz silników. Są przystosowane do pracy w ekstremalnych przedziałach temperatur, a przy okazji wychwytują różnego rodzaju zanieczyszczenia, które są efektem codziennej pracy silnika. Oleje syntetyczne posiadają szereg dodatkowych właściwości, które pozytywnie wpływają na silnik, zwiększając efektywność jego pracy, a przy okazji pełniej chroniąc go przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Oleje mineralne – starszego typu – nie mają takich właściwości, dlatego stosuje się je głównie w silnikach starszych generacji.

Skuteczne oczyszczanie paliwa

Filtry samochodowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do filtrowania różnego rodzaju zanieczyszczeń. Filtry paliwa oczyszczają paliwo przed jego wpompowaniem do komór spalania. Filtry powietrza wychwytują zanieczyszczenia, pyły i wodę obecną w powietrzu atmosferycznym – powietrzu, które jest niezbędne dla zainicjowania procesu spalania w silniku spalinowym. Filtry oleju oczyszczają olej z efektów procesu spalania zachodzącego wewnątrz silnika, tak by sam olej był przez maksymalnie długi czas zdolny do efektywnej pracy i spełniał swoją podstawową funkcję, czyli smarował silnik.

Jak zatem widzimy rola, jaką odgrywają olej silnikowy wraz z podstawowym zestawem filtrów stosowanych w większości współczesnych samochodów osobowych jest niebagatelna. Czy jednak olej i filtry trzeba wymieniać tak często, jak sugerują nam producenci aut? Okazuje się, że tak. W efekcie codziennej pracy oleju silnikowego, jego naturalne właściwości smarujące ulegają ograniczeniu. Olej zwyczajnie starzeje się, dlatego musimy wymieniać go na nowy – co roku lub po przejechaniu określonej liczy kilometrów. Podobnie jest z filtrami. Z czasem ulegają one zabiciu zanieczyszczeniami i gorzej pełnią swoją rolę. Na szczęście większość filtrów jest stosunkowo tania. Podobnie jak olej silnikowy, filtry sprzeda nam każdy sklep motoryzacyjny.