Nie ma wątpliwości, że to właśnie kredyt samochodowy jest dzisiaj najbardziej pożądaną formą finansowego wsparcia celem nabycia pojazdu mechanicznego. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad zaciągnięciem takiego zobowiązania, dowiedz się jak to zrobić na naprawdę korzystnych warunkach.

 

Kredyt samochodowy w pigułce

Kredyt na samochód to zobowiązanie celowe. Oznacza to, że środki pochodzące z tego tytułu muszą zostać przeznaczone na cel wskazany przez kredytobiorcę. Kredytobiorca jest też zobowiązany do przedstawienia dokumentu nabycia auta za konkretną kwotę. Coraz częściej banki praktykują też zasadę, zgodnie z którą środki nie trafiają na konto kredytobiorcy, ale bezpośrednio do sprzedawcy auta. Kredytobiorca zobowiązuje się zaś do regularnej spłaty miesięcznych rat, które są podstawą zaciąganego kredytu.

Warto wspomnieć o całym szeregu walorów, jakie wiążą się z kredytem na auto. Przede wszystkim klient banku staje się od razu jego właścicielem i może nim swobodnie dysponować. Takie zobowiązanie jest też tańsze, porównując je z kredytem na dowolny cel. To dlatego, że pojazd jest dla banku dodatkowym zabezpieczeniem przed ewentualną niewypłacalnością kredytobiorcy.

 

Samochód, który możesz kupić na kredyt

Co ciekawe, kredyt samochodowy uwzględnia nabywanie aut zarówno nowych, jak i tych używanych. Co więcej, pojazdy mogą pochodzić z salonu, komisu samochodowego, ale też od prywatnego właściciela. Pamiętajmy również, że kredyt samochodowy zakłada możliwość zaciągania zobowiązania pieniężnego nie tylko na samochód.

Kredytobiorca może uzyskać środki również na motocykl, skuter, jacht, łódź, traktor, ciężarówkę albo inny pojazd mechaniczny, który podlega konieczności rejestracji. Procedura zaciągania takiego kredytu jest dokładnie taka sama, bez względu na rodzaj nabywanego pojazdu.

Kto może starać się o kredyt na samochód?

Kredyt samochodowy może zaciągnąć osoba pełnoletnia, która wykazuje odpowiednią zdolność kredytową. Ta analizowana jest przez bank zupełnie w taki sam sposób jak przy okazji innych zobowiązań kredytowych.

Liczy się przede wszystkim wysokość miesięcznych dochodów, ale ten nie musi pochodzić jedynie z tytułu umowy o pracę. Dochodem może być też świadczenie emerytalne albo środki generowane z wynajmu posiadanej nieruchomości.

Kredyt samochodowy czy na dowolny cel?

Klienci banku, którzy chcą uzyskać środki na zakup samochodu, mogą korzystać z różnych produktów. Dedykowany jest kredyt samochodowy, ale popularną formą wsparcia jest również kredyt na dowolny cel.

Uznaje się, że ten jest nieco droższy od kredytu celowego, bo nie ma żadnego zabezpieczenia. Kredytobiorca osiąga jednak inne korzyści. Pieniądze, które otrzymuje, może przeznaczyć na cokolwiek chce, a bank nie ingeruje w sposób ich wydatkowania. Może więc nabyć samochód, ale też zostawić część środków na inne cele, zgodnie z indywidualnymi potrzebami.