Nikt z nas nie lubi zaparowanych szyb. Nie dość, że przeszkadza nam to w normalnej jeździe, zagraża bezpieczeństwu na drodze nam i innym uczestnikom ruchu. Szyby parować mogą z wielu powodów, zdarza się, że przyczyny nie da się jednoznacznie zlokalizować. Co zrobić, aby poprawić tę sytuację?
Jakie są przyczyny parujących szyb w samochodzie i sposoby walki z nimi?
Specjaliści mówią o kilku głównych przyczynach parowania szyb: zapchany filtr kabinowy, uszkodzona nagrzewnica, czy wilgoć wsiąkająca w tapicerkę. Co warto sprawdzić i, jak poradzić sobie z problemem?
Na początek: filtr kabinowy
Wielu kierowców decyduje się na zdemontowanie filtra kabinowego na zimę, sądząc, że nie będzie im potrzebny, to błąd. Posiadanie go w układzie pozwala na zachowanie w czystości wentylacji, a także pomaga łagodzić nieprzyjemne zapachy.
Przypominamy, że jego obecność nie chroni naszych szyb przed parowaniem. Ponieważ filtr, jak każdy, potrafi się zapchać, a wraz z tym problemem przepływ powietrza zamyka się – wytwarzając wilgoć. Co wtedy robić?
Warto kontrolować filtr częściej niż raz w roku, bo przecież w naszym klimacie cały czas mamy styczność z opadami i zanieczyszczeniami, które zapychają filtr i tworzą z niego siedlisko bakterii niebezpiecznych dla ludzi.
Część druga: awaria radiatora
Jeśli podczas jazdy na szybie zobaczysz klejący nalot, wyczujesz dziwny zapach lub dostrzeżesz ubytek płynu chłodniczego – powinieneś sprawdzić radiator nagrzewnicy. Może się okazać, że ta awaria jest przyczyną parujących szyb.
Naprawa nagrzewnicy nie jest jednak małym wydatkiem.
Po trzecie: wilgoć Twoim wrogiem
Do jednej z podstawowych przyczyn parowania szyb jest wilgoć, która w jesienno-zimowym okresie jest wszechobecna. Najczęściej wilgoć wytrąca się z zaśnieżonego obuwia i przemoczonych ubrań. Jeśli w naszym samochodzie posiadamy tylko welurowe dywaniki, możemy być pewni, że przemoczony materiał będzie podnosił poziom wilgotności, przez co szyby będą parować bardziej i bardziej.
Należy dokładnie przed sezonem skontrolować każdy zakamarek, w poszukiwaniu nieszczelności, gdyż może się zdarzyć, że wykładzina jest mokra tylko w jednym miejscu, co powodować będzie rozprzestrzenianie się wilgoci, bakterii, a później nawet grzybów. Jeśli problem towarzyszy nam nawet w okresie letnim – sprawdź wszystkie uszczelki w drzwiach i bagażniku.
Weź pod uwagę, że wilgoć może osadzać się we wnętrzu samochodu nawet wtedy, gdy panuje tam brud. Aby potwierdzić bądź zaprzeczyć tej tezie, warto umyć szyby specjalnymi preparatami, które wykryją trudności.
Warto również zakupić specjalne pochłaniacze wilgoci lub zrobić własnoręczne – tutaj podpowiadamy, że warto wyposażyć się z koci żwirek 😉
Po czwarte: źle obsługujesz nawiewy
Nawracające parowanie szyb może być związane z błędną obsługą nawiewów. Jeśli źle ustawisz nawiewy powietrze będzie krążyć po wnętrzu samochodu pobierając powietrze i kierując je w niepożądane miejsca.
Chcesz zapobiegać: używaj środków
Na rynku znajdziesz wiele środków, które pomagają zapobiegać parowaniu szyb. Jednak mało, który producent podkreśla, że działają tylko w momencie, w którym szyby są czyste. Dlatego, zanim zaczniesz działać ze specyfikiem – wyczyść szybę.
Zaimpregnować możemy także tapicerkę, lecz znów warto najpierw ją wyczyścić. Warto wspomnieć, że niedocenionym elementem są gumowe dywaniki, które w porównaniu do welurowych braci, nie pochłaniają wody i nie parują. Jak wszystko – dywaniki zużywają się wraz z biegiem czasu, dlatego warto sprawdzać ich stan co jakiś czas.
Parowanie szyb utrudnia codzienną i bezpieczną jazdę. Warto wtedy poszukać przyczyny i wziąć pod uwagę wymienione przez nas punkty. Wszystko, czego potrzebujesz, by zadbać o dobrą wentylację i klimatyzację znajdziesz na nocar.pl, wejdź i przekonaj się!
źródło zdjęć: unsplash.com, pexels.com