Nie ma wątpliwości, że samochód jest wyznacznikiem prestiżu i społecznego statusu. To między innymi dlatego Polacy mają zakusy na coraz lepsze i droższe modele. Statystyki jasno wskazują, że to właśnie my spośród wszystkich mieszkańców Europy najczęściej planujemy zmianę auta. Powodem jest również bogacenie się polskiego społeczeństwa, co doskonale wyczuli producenci samochodów. To w naszym kraju sprzedaż drogich modeli w ostatnim czasie znacznie wzrosła.

 

Jakimi samochodami jeżdżą Polacy?

Z całą pewnością coraz nowszymi i lepszymi. Średni wiek aut, jakie poruszają się po polskich drogach to 11 lat. Każdego roku do naszego kraju sprowadzanych jest blisko milion pojazdów mechanicznych od naszych zachodnich sąsiadów. To fakt, że nadal najczęściej wybieramy samochody używane, ale pewne jest, że są one w coraz lepszym stanie.

Czy wiesz, że samochód traktowany jest przez Polaków niemalże jak członek rodziny? Aż 94% kierowców nie wyobraża sobie bez auta codziennego funkcjonowania. To zresztą dlatego kredyt samochodowy zaciągany jest tak chętnie i jest najczęściej wybieranym zobowiązaniem z puli kredytów celowych.

Chcemy nowe samochody

Marzymy o najnowszych modelach aut, tymczasem zazwyczaj nie możemy sobie na nie pozwolić. Warto podkreślić, że pracujący Niemiec odkłada na auto jedynie 8 miesięcy. Dla porównania Polak na ten sam samochód musiałby przeznaczyć aż 26 pensji. I tutaj znowu pojawia się koło ratunkowe, jakim nierzadko jest kredyt samochodowy. O ile nasi zachodni sąsiedzi mogą nabywać pojazdy za gotówkę, my nadal najczęściej po prostu się na nie zadłużamy.

Co bierzemy pod uwagę przy wyborze auta?

Rzeczywiście priorytetem jest rocznik i wyposażenie samochodu, ale nie są to jedyne czynniki. Jeśli już decydujemy się na kredyt samochodowy, to chcemy cieszyć się maszyną z dobrym silnikiem, który dodatkowo będzie ekonomiczny. Rodzaj paliwa i spalanie ma dla nas spore znaczenie. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, jeśli pod uwagę weźmiemy ceny benzyny czy ropy.

Sugerujemy się też modą. Nadal hitem są u nas SUV-y i to właśnie na takie modele widać dzisiaj największe zapotrzebowanie. Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do innych mieszkańców Europy nie bardzo przejmujemy się aferami z udziałem koncernów samochodowych. Nie zniechęcają nas one do zakupu konkretnego samochodu.

Podsumowanie

Każdego roku wzrasta wartość kupowanych przez nas aut. Nierzadko kredyt samochodowy zaciągamy w celu kupna samochodu klasy premium. Nie interesują nas już pojazdy z tzw. niskiej półki. Oczekujemy wygody podczas podróżowania, ale także prestiżu, jaki związany jest z posiadaniem modnego i drogiego samochodu.

Prognozy są coraz bardziej optymistyczne. Będziemy kupować jeszcze więcej aut i wydawać na nie większe sumy pieniędzy. Nadal musimy tylko czekać na naprawę polskich dróg, by podróżować w pełnym komforcie.