Przyjęło się mówić, że samochód to jednocześnie błogosławieństwo i przekleństwo. W tym stwierdzeniu jest ziarenko prawdy jako że własny pojazd jak najbardziej dowiezie nas z punktu A do punktu B, umożliwi poznanie dreszczyku emocji podczas podróży oraz umożliwi przewiezienie znacznej ilości przedmiotów bez konieczności wynajmowania firmy transportowej. Niemniej jednak, jest to także skarbonka bez dna, o którą dbać trzeba niemalże bez przerwy.

Nie chodzi tu wyłącznie o nasz komfort i przyjemność przemieszczania się, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Zaniedbując podstawowe działania konserwacyjne ryzykujemy nie tylko zdrowiem, ale i niejednokrotnie życiem – zarówno swoim jak i pasażerów. Na co więc warto regularnie zwracać uwagę, aby mieć pewność, że nasze cztery kółka służyć nam będą przez możliwie najdłuższy czas?

Sprawdzaj stan opon!

Przede wszystkim zadbajmy o utrzymywanie ciśnienia w oponach na poziomie zalecanym przez producenta. Zapewni to właściwą przyczepność pojazdu na drodze niezależnie od panujących na niej warunków atmosferycznych, a także zmniejszy szybkość zużywania się samych opon. Nie powinny one być dopompowane do maksimum, jako że grozi to ich pęknięciem, natomiast niewystarczająca ilość powietrza sprawić może, że wszelkie wyboje oraz nierówności nawierzchni nie będą wystarczająco tłumione, a wręcz przeciwnie – odczuwane będą przez wszystkich poruszających się autem.

pexels-photo-116676

Silnik jest najważniejszy!

Opony to jednakże nie jedyny komponent pojazdu, któremu należy regularnie poświęcić uwagę. Nie bez powodu mówi się, że silnik jest sercem samochodu – jego nieprawidłowe funkcjonowanie lub nieregularna praca to zwiastuny poważnych problemów. Jednym ze sposobów niedopuszczenia do nich jest regularne kontrolowanie poziomu oraz uzupełnianie oleju silnikowego. Dzięki tej niezwykle prostej czynności odsuniemy od siebie widmo zatarcia jednostki napędowej naszego auta, co z kolei wiązałoby się z zauważalnie nadszarpującymi nasz domowy budżet naprawami lub nawet – koniecznością wymiany pojazdu na drugi.

Nawadniasz się? Sprawdzaj również stan płynów w swoim samochodzie!

O płynach eksploatacyjnych w samochodzie napisać można by oddzielny artykuł. Ich mnogość może dla niektórych użytkowników okazać się wręcz przytłaczająca, jednakże warto wiedzieć, że aby zwiększyć żywotność naszych czterech kółek poza płynem silnikowym zadbać powinniśmy także o ich odpowiednik chłodzący oraz przeznaczony do hamulców. W obydwu przypadkach przygotować się powinniśmy na wydatek rzędu stu złotych. Jest to niewygórowana cena za utrzymanie naszego auta w nienagannym stanie. Pierwsza z substancji zapobiegać będzie przegrzewaniu się komponentów silnika i ich przedwczesnemu zużywaniu się, natomiast jak łatwo wywnioskować – płyn hamulcowy zapewni, że będziemy w stanie szybko i efektywnie wytracić prędkość nawet w sytuacji pojawienia się niespodziewanego zagrożenia na drodze.

co-kontrolowac-w-samochodzie-regularnie

Opisane powyżej proste działania eksploatacyjne są nie tylko niedrogie, ale i nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Możemy je wykonać samodzielnie lub też zlecić je mechanikowi podczas kolejnego przeglądu naszego auta. Pozwolą one dłużej cieszyć się jego niezawodnym funkcjonowaniem oraz uniknąć konieczności nagłej wymiany kosztownych podzespołów zniszczonych na skutek niewłaściwej dbałości o stan pojazdu. Podobnie jak ma to miejsce z naszym zdrowiem – nieprzerwana dbałość oraz regularne kontrole to aspekty wręcz niezbędne, jeżeli chcemy uniknąć poważnych problemów.

Mimo, że z biegiem czasu samochody stają się w coraz większym stopniu bezobsługowe, to wątpliwe jest, że przyjdą czasy, kiedy to kierowca nie będzie musiał poddawać regularnej kontroli stanu podstawowych płynów eksploatacyjnych lub ciśnienia w oponach. Dlatego zadbaj o swój samochód już dziś! Wejdź na nocar.pl – tam zajdziesz wszystko, by cieszyć się swoim samochodem jak najdłużej!