Ponad 70 proc. rynku nowych aut zajmują samochody firmowe. Wiele z nich nie jest kupowanych za gotówkę, ale leasingowanych. Po zakończeniu umowy leasingowej część tych pojazdów trafia z powrotem na rynek wtórny. Ich ceny są zwykle niższe niż samochodów z tego samego rocznika, ale użytkowanych dotychczas przez osoby prywatne. Czy jednak warto wybrać auta poleasingowe?

Szeroki wybór modeli

Atutem rynku aut poleasingowych jest to, że kupujący mają w czym wybierać. Zwykle dostępnych jest wiele różnych marek samochodów, które mają od 2 do 4 lat. Są wśród nich zarówno miejskie kompaktowe auta osobowe, jak i bardziej luksusowe, reprezentacyjne sedany. Mitem jest, że na rynku samochodów poleasingowych dostępne są tylko wysłużone samochody z niebotycznie wysokim przebiegiem. Nie musi tak być. Z oferty leasingowej korzystają także prezesi firm, menadżerowie czy właściciele mniejszych przedsiębiorstw, którzy nie jeżdżą tyle, co na przykład przedstawiciele handlowi.

Po zakończeniu umowy leasingowej, samochody wracają czasem do leasingodawcy, który z pewnością będzie chciał zbyć auta poleasingowe. Warszawa jest jednym z największych rynków tego rodzaju pojazdów wystawianych na sprzedaż. Czy warto się nimi zainteresować? Pod wieloma względami będzie to dobra oferta.

4 argumenty przemawiające za nabyciem auta po leasingu

Pewność pochodzenia pojazdu

Jeśli chcemy kupić auto po leasingu, to najczęściej samochód ten będzie pochodził z polskiego lub zagranicznego salonu sprzedaży. Na podstawie numeru VIN można w takim przypadku bez problemu sprawdzić historię użytkowania auta.

Naprawy w ASO

Nowe samochody mają gwarancję producenta i takie też podlegają leasingowi. Jeśli cokolwiek się zepsuje, auto jest naprawiane w ASO, na bazie oryginalnych podzespołów i części. Samochód serwisowany będzie najprawdopodobniej w przyzwoitym stanie technicznym.

Pewność przebiegu

Handlarze do niedawna uciekali się do korekty licznika sprzedawanych pojazdów, aby wyglądało, że przejechał on mniej kilometrów niż w rzeczywistości. Obecnie coraz rzadziej się to zdarza, z uwagi na wysokie kary, jakie w Polsce nakładane są za takie działanie na przestępców. Niemniej aut poleasingowych w ogóle to nie dotyczy. Ich przebieg dokumentowany jest w Centralnej Ewidencji Pojazdów – informacje przekazywane są tam podczas przeglądów technicznych w ASO.


Wgląd do sprawozdania rzeczoznawcy

W wielu przypadkach firmy leasingowe, by przygotować auto na sprzedaż, naprawiają je i usuwają największe usterki. Potencjalny klient ma może zapoznać się z raportami rzeczoznawców, którzy przyjmują dany egzemplarz i opisują, jakie miał on wady.