Każdemu zdarzyło się chociaż raz złapać kapcia podczas dłuższej bądź krótszej podróży. Jednak sytuacja nieco bardziej się komplikuje, gdy nie posiadasz odpowiedniego sprzętu, aby taką czynność wykonać. Warto wiedzieć, jak radzić sobie z niespodziewanymi wypadkami w czasie drogi.

Awaria ogumienia jest niezwykle kłopotliwa i bardzo niebezpieczna, zwłaszcza podczas jazdy. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się do korzystania z ubezpieczeń typu assistance. Mimo to umiejętność samodzielnego zmienienia koła jest podstawą dla każdego kierowcy.

Tzw. kapeć można rozpoznać po tym, że pojazd samoczynnie zaczyna skręcać w jedną ze stron oraz słyszalny jest wyraźny, dudniący dźwięk. Podczas jazdy warto pamiętać, aby w takiej sytuacji nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, a każdy manewr robić powoli i z rozmysłem. Zwłaszcza jeżeli chodzi o hamowanie, nie może być ono zbyt gwałtowne.

W wielu sytuacjach na przebitej oponie kierowca jest w stanie przejechać jeszcze kilka kilometrów, jednak takie zachowanie odradza się ze względów bezpieczeństwa uczestników ruchu. Można podjąć to działanie tylko wówczas, gdy szuka się odpowiedniego miejsca do zaparkowania. Podłoże powinno być płaskie i bez zbędnych wzniesień.

Następnym krokiem jest włączenie świateł awaryjnych oraz rozstawienie trójkąta ostrzegawczego (odległość 30-50 metrów w terenie zabudowanym lub 100 metrów na drodze ekspresowej). Warto także zadbać o to, aby w bagażniku znajdowało się koło zapasowe albo przynajmniej dojazdówka.

Każdy kierowca powinien również zainwestować w zestaw naprawczy, który pomoże nie tylko w wymianie ogumienia, ale przede wszystkim naprawieniu niewielkich uszkodzeń. Klucz do odkręcania koła zazwyczaj znajduje się w luce zapasowego bądź w specjalnie przygotowanym do tego schowku z narzędziami. Nie można zapomnieć też o podnośniku, bez którego wymiana jest praktycznie niemożliwa.

Więcej informacji na temat napraw samochodowych, sposobów na przykre sytuacji drogowe oraz aut można znaleźć na stronie http://www.impwar.pl/.