Co kilka lat warto zmienić samochód. Nie tylko dlatego, że wprowadzane są nowe technologie, czy jakaś marka nagle staje się modna. Wygoda użytkowania, komfort poruszania się czy brak awarii na drodze powinny być priorytetami. Niestety po wielu latach użytkowania tego samego auta może się okazać, że samochód nie jest ekonomiczny lub po prostu jest za mały dla powiększającej się rodziny. Czas na poszukiwania nowego środka lokomocji, a co za tym idzie kredytu samochodowego.

Jakie auto można kupić na kredyt?

Kredyt samochodowy można przeznaczyć nie tylko na zakup samochodu osobowego. Zarówno pojazdy osobowe, jak i ciężarowe, czy minibusy do 3,5 t DMC kwalifikują się do zakupu z tytułu tego kredytu. Można też kupić motocykl, skuter czy quad, a nawet przyczepki campingowe czy towarowe do 3,5 t. Do pojazdów motorowych zaliczamy też jachty, łodzie, żaglówki czy motorówki, których zakup również może być sfinansowany takim kredytem.

Jeżeli ma to być kredyt samochodowy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w tym gospodarstwa rolnego, można też kupić sprzęty rolnicze czy do przewozu towarów, jak ciągniki rolnicze, autobusy, spychacze czy przyczepy towarowe i samochody ciężarowe powyżej 3,5 t.

Tak naprawdę można kupić każdy samochód, który nam się podoba. Bez znaczenia jest sprzedawca, marka auta czy często nawet wiek kupowanego samochodu. Na kredyt z powodzeniem można kupić pojazdy używane, a nie tylko nowe prosto z salonu.

Kto dostanie taki kredyt?

Każda osoba, która chce dostać kredyt samochodowy lub inny kredyt w banku musi spełniać wymagania narzucone przez tę instytucję. Zgodnie z prawem kredyty lub inne zobowiązania mogą być udzielane tylko osobom pełnoletnim. Część banków ustala wiek minimalny na 18 lat, choć są też banki uznające wiek 21 lat za minimalny.

Żeby oszacować wysokość udzielanego kredytu oraz sprawdzić, czy daną osobę będzie stać na spłatę kolejnych rat następujących co miesiąc, wyliczana jest tak zwana zdolność kredytowa. Starając się o kredyt trzeba w banku przedstawić potwierdzenie uzyskiwanych dochodów. Najczęściej akceptowane są dochody uzyskiwane z tytułu: umowy o pracę, renty, emerytury, prowadzonej własnej działalności gospodarczej, działalności rolniczej czy z wykonywania wolnego zawodu.

Zdolność kredytowa wyliczana jest na podstawie dochodów i stałych wydatków. Między innymi inne kredyty obniżają zdolność, ponieważ trzeba je regularnie spłacać, a to obniża pozostające do dyspozycji wolne środki.

Bank ma też obowiązek sprawdzić bankowy rejestr oraz bazę Biura Informacji Kredytowej, aby potwierdzić wiarygodność klienta. Jeśli ktoś brał już kredyty bankowe i spłacał je na czas, będzie miał w bazie pozytywny zapis. Dzięki temu bank wie, że taka osoba rzetelnie podchodzi do swoich zobowiązań finansowych i z pewnością do nowego kredytu podejdzie z takim samym nastawieniem.

Niestety osoby, które mają już kilka kredytów, a ich zarobki znacząco nie wzrosły, mogą dostać odmowę udzielenia kolejnego kredytu. Warto więc upewnić się, że będzie to możliwe, zanim złożymy wniosek i dostaniemy odmowę, ponieważ odmowa będzie wpisana w systemie, a to także może stać się później problemem.