Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów opon motocyklowych. Wybór właściwego typu opony jest istotny ze względu na konieczność spełnienia indywidualnych potrzeb, które zależą przede wszystkim od warunków, w których odbywa się jazda. 

Wybór idealnych opon motocyklowych 

Przy wyborze opon do motocykla należy wziąć pod uwagę przynajmniej podstawowe parametry, które będą miały ogromny wpływ na zadowolenie z jazdy, czyli trakcję i prowadzenie. 

Trakcja na mokrej nawierzchni 

Opony motocyklowe o lepszej trakcji na mokrej nawierzchni charakteryzują się bieżnikiem, który pomaga odprowadzać wodę z powierzchni styku z podłożem lub wykonane są z mieszanek, które doskonale sprawdzają się w mokrych warunkach. 

Trakcja na suchej nawierzchni 

Opony motocyklowe z dobrą trakcją na suchej nawierzchni zapewniają większą przyczepność, co pozwala na szybsze pokonywanie zakrętów i późniejsze hamowanie. 

Prowadzenie 

Profil opony może wpływać na zachowanie motocykla podczas manewrów skrętu. Miękkie ścianki boczne powodują szybszy skręt, ale opony mają mniejszą żywotność, natomiast twardsze ścianki boczne sprawiają, że motocykl skręca wolniej, ale opony wytrzymują dłużej. 

Rodzaje opon motocyklowych i ich zalety

Istnieją trzy główne rodzaje opon motocyklowych: turystyczne, sportowe i terenowe.

Opony turystyczne 

Zapewniają dobrą trakcję i prowadzenie podczas jazdy po drogach utwardzonych, dlatego są przeznaczone do jazdy długodystansowej. Często mają gładki wzór bieżnika, który pomaga zmniejszyć opory toczenia i zapewnić dobrą stabilność.

Opony sportowe 

Przeznaczone są dla kierowców, którzy chcą uzyskać maksymalne osiągi. Mają bardziej agresywny profil niż opony turystyczne, co zapewnia im lepszą przyczepność na zakrętach i podczas przyspieszania.

Opony terenowe 

Charakteryzują się głębokim wzorem bieżnika, który zapewnia doskonałą trakcję na powierzchniach takich jak piach, żwir czy błoto. Zazwyczaj mają wypustki pokrywające większość powierzchni opony, które pomagają wbić się w luźne powierzchnie. 

Opony enduro

Szczególnym rodzajem opon do jazdy w terenie są opony motocyklowe enduro. Posiadają one bardzo zróżnicowany bieżnik, który zapewnia lepszą trakcję na drogach gruntowych i szutrowych. Są też bardziej wytrzymałe niż inne rodzaje opon motocyklowych, więc bez uszkodzeń poradzą sobie w bardzo trudnym terenie. Jeśli planujesz intensywną jazdę terenową, to opony motocyklowe enduro będą dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Metzeler 6 Days Extreme na każdy teren 

Miłośnicy jazdy terenowej mogą już teraz zdecydować się na nową oponę enduro, która pomoże zmierzyć się z najtrudniejszymi szlakami. Metzeler 6 Days Extreme to innowacyjna opona, która zapewnia doskonałą trakcję, skuteczne hamowanie i prowadzenie na twardym błocie, piasku, luźnym żwirze, a także mokrych nawierzchniach. Oferuje stabilność oraz przyspieszenie podczas wychodzenia z zakrętów. Opona Metzeler 6 Days Extreme przeznaczona jest dla kierowców, którzy oczekują najlepszych osiągów i ponadprzeciętnej trwałości. Materiał, z jakiego jest wykonana, to wyjątkowo odporny karkas, którego właściwości pozwalają na zachowanie zarówno elastyczności, jak i odporności na uszkodzenia. Ponadto ta odporna konstrukcja cechuje się wyjątkowym układem bieżnika, który gwarantuje doskonałą trakcję i wytrzymuje eksploatację nawet w ekstremalnie trudnych warunkach. Bez względu na to, czy jeździsz po ulicy, torze, czy w terenie. Jeśli szukasz opony, która zniesie wszystko, Metzeler 6 Days Extreme to najlepszy wybór.