Chyba każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, do czego służą amortyzatory. Gdyby nie one, nasz samochód podskakiwałby na każdej nierówności drogi. Po takiej jeździe chyba nikt nie miałby już ochoty usiąść ponownie za kierownicą. Czy można zauważyć, kiedy amortyzatory są do wymiany?

Szybkość zużycia amortyzatorów

Jak wiadomo, im częściej jeździmy samochodem po nierównych drogach, tym szybciej zużywają się amortyzatory. Jeśli pokonujemy trasy jedynie na autostradach lub w przestrzeni miejskiej o płaskich drogach, a przy tym samochód nie jest obciążony, amortyzatory mogą być wymieniane dopiero po kilkuset tysiącach kilometrów. Jednak, jeśli na swojej drodze często mamy do czynienia z „kocimi łbami” czy dziurami, amortyzatory będą do wymiany już po kilkunastu tys. kilometrów. Oczywiście sytuacje mogą być różne. Możemy jeździć cały czas po płaskiej drodze, a raz napotkamy potężną dziurę i amortyzatory będziemy musieli wymienić od razu.

Kiedy amortyzatory są do wymiany?

Jest kilka oznak zużycia amortyzatorów, które powinny nas zaniepokoić. Pierwszą z nich jest wczesne włączanie się ABS-u oraz pisk opok przy hamowaniu. Wówczas wiemy, że koła nie zawsze mają kontakt z podłożem. Oczywiście powinniśmy również sprawdzić amortyzatory, gdy nasze auto dość mocno buja się, jadąc po nierównościach lub gdy ma problemy z utrzymaniem kierunku jazdy.

Jeśli chcemy sprawdzić, czy wszystko jest w porządku podczas postoju pojazdu, warto zwrócić uwagę na możliwe wycieki oleju z amortyzatorów, a także nierównomierne zużycie bieżnika opon. Niepokojące powinny być dla nas wszelkie podejrzane dźwięki, takie jak stuk zawieszenia.

Badania okresowe pojazdu

Stan amortyzatorów możemy również sprawdzić w czasie badań okresowych auta. Diagnostycy używają do tego specjalnego urządzenia, wykorzystującego metodę EUSAMA. Jeśli wskaźnik tłumienia utrzymuje się na poziomie powyżej 60%, amortyzatory są w porządku. Poniżej 20%, amortyzator na pewno należy wymienić.

Jeśli poszukujesz sprawdzonej stacji diagnostycznej w Zielonej Górze, zajrzyj na stronę: http://www.bmw-service-fialkowski.pl/.