Jednym z najbardziej istotnych akcesoriów motoryzacyjnych jest kask. Może być on wykorzystywany zarówno przez motocyklistów, jak i rowerzystów. Kask zwiększa bezpieczeństwo i pewność kierowcy podczas podróży. Oto kilka wyznaczników, jak odpowiednio dobrać to akcesorium.

Od czego zależy wybór?

Na rynku istnieje kilka rodzajów kasków, które należy dostosować do motocykla, którym porusza się użytkownik. Dopiero kolejną kwestią jest gust oraz własne preferencje. Najczęściej wybierane są jednak cztery rodzaje kasków:

  • integralny – przeznaczony dla motocykli sportowych. Te akcesoria są lekkie, wyciszone i gwarantują osłonę profilu twarzy kierowcy. Kask jest bardzo bezpieczny i komfortowy.
  • otwarte – najczęściej wybierane przez właścicieli chopperów. To akcesorium daje szerokie pole widzenia i jest efektywne. Ich główna wada to niska osłona przed czynnikami atmosferycznymi i słabsza ochrona twarzy w razie wypadku.
  • szczękowe – są stworzone specjalnie dla turystów. Użytkownik może swobodnie komunikować się z innymi osobami bez konieczności zdejmowania go z głowy. Jednak mają większą masę oraz dopuszczają znacznie więcej hałasu w trakcie podróży.
  • enduro – jego głównym zadaniem jest ochrona twarzy i brody kierowcy. Dodatkowo ma zapobiegać ochlapywaniu błotem gogli podczas ekstremalnych przejazdów.

Jednak sama znajomość typów kasków nie wystarczy. Dodatkowym elementem są także osobiste preferencje kierowcy, co do wyboru akcesoriów. Kaski Moto-Tour są jednym z rozwiązań dla wymagających użytkowników.

Warto pamiętać o…?

Każdy kask powinien być wyposażony w atest, który spełnia europejskie warunki bezpieczeństwa oraz certyfikat. Odradza się również inwestowane w akcesoria używane. Certyfikaty są wydawane w zależności od tego, w jakim stopniu ochraniają głowę przed wypadkami mechanicznymi.

Każdy kask jest wypełniony specjalnym materiałem, który dopasowuje się do głowy kierowcy. Stąd najczęściej motocyklista powinien posiadać własne zabezpieczenie, zwłaszcza gdy nie jest to jednorazowa przejażdżka. Wykonane są one zazwyczaj ze styropianu (absorbuje oraz ogranicza siłę uderzenia i niekorzystny wpływ na czaszkę). Zaleca się także wybieranie nakrycia głowy z wymienną wyściółką. Dzięki temu można zadbać o higienę.

Równie ważne jest tworzywo, z którego wykonana jest zewnętrzna skorupa kasku. Mogą być to polimery termoplastyczne, plastik albo, znacznie trwalsze, materiały kompozytowe. Nie można zapomnieć także o odpowiednim zapięciu. Musi być ono na tyle stabilne, aby kask podczas kolizji nie spadł bądź nie zsunął się z głowy kierowcy.

Kolejną kwestią jest szerokie pole widzenia. Użytkownik powinien wybrać taki kask, który pozwala zobaczyć mu jak najszerszą perspektywę podczas jazdy. Jest to bardzo ważne w czasie dalszych tras czy nocnych przejażdżek.

Kask jest wieloletnią inwestycją, którą należy podjąć nie tylko ze względu na przepisy, ale także bezpieczeństwo. Nie warto oszczędzać na tym akcesorium, gdyż może się okazać, że kilka złotych więcej może znacznie przedłużyć życie kierowcy.