Wielu kierowców nastawionych jest raczej sceptycznie do posiadania kamery samochodowej w pojeździe. Rejestratory kojarzone są zazwyczaj z rekreacyjnym nagrywaniem filmików, które często wrzucane są później na serwis YouTube. Ale kamera samochodowa może przydać się każdemu, kto choćby raz na jakiś czas wyjeżdża w dłuższe podróże lub nawet codziennie dojeżdża do pracy czy sklepu.

Do czego może się przydać kamera?

Na drogach zdarzają się różne sytuacje z udziałem kierowców – stłuczki, wypadki czy kolizje. Niestety nie zawsze możemy ustalić, kto popełnił błąd. Zwłaszcza, kiedy obie strony upierają się, że są niewinne. Mając dobry rejestrator samochodowy możemy łatwo sprawdzić, jaki był przebieg całego zdarzenia. Winny będzie musiał przyznać się do stawianych mu zarzutów, a dowody mogą zostać także wykorzystane przy składaniu zeznań policji czy w skrajnych przypadkach – przed sądem. Zdarzają się również sytuacje, kiedy to policja bezpodstawnie wlepia nam mandat, np. za przekroczenie prędkości i jeszcze sugeruje, że za łapówkę mandat zostanie anulowany. W tym przypadku nagranie również może być nieocenione. Dlatego warto zainwestować w kamerę samochodową, która dodatkowo wyposażona jest w moduł GPS, aby monitorować na bieżąco naszą prędkość.

Jaki model wybrać?

Oczywiście do najważniejszych cech, które powinniśmy wziąć pod uwagę, należą jakość obrazu, kąt widzenia, a także pamięć urządzenia. Obecnie standardem jest rozdzielczość Full HD, a więc 1920x1080p przy 30 klatkach na sekundę, jak np. w kamerce Xblitz Mirror 2016. Dzięki takim parametrom będziemy mieć pewność, że nasza kamera uchwyci tablice rejestracyjne pojazdu, który brał udział w wypadku. Kolejna ważna rzecz to oczywiście kąt widzenia. Im większy, tym lepszy. Najtańsze rejestratory mają zwykle kąt widzenia równy 120 stopni i poniżej tej wartości nie powinniśmy schodzić. W przeciwnym wypadku nie uda nam się zarejestrować obu pasów jezdni. Duża rozdzielczość wymaga również odpowiedniej pamięci, abyśmy mogli pomieścić wiele filmików. Najlepszą opcją będzie więc urządzenie obsługujące karty pamięci do 32 GB.