Każdy właściciel samochodu chciałby cieszyć się pięknem swojego pojazdu jak najdłużej. Zadbana i właściwie zabezpieczona karoseria, nie tylko cieszy oko, ale również staje się bardziej odporna na zabrudzenia czy zmienne warunki atmosferyczne. Dlatego bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja powłoki lakierniczej. Jak się do tego zabrać?

Przede wszystkim powinniśmy widzieć co szkodzi naszemu pojazdowi, wiedza tam umożliwi właściwe zabezpieczenie lakieru przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Co więc szkodzi karoserii? 

Czynników powodujących niszczenie karoserii jest mnóstwo, najwięcej tych naturalnych. W czasie wysokich temperatur lakier samochodowy rozszerza się, a w niskich – kurczy, co bardzo osłabia jego strukturę. Również wszelkiego rodzaju opady atmosferyczne mogą uszkadzać lakier, powodując maleńkie pęknięcia, których nie da się dostrzec gołym okiem. Jednak najgroźniejszym, naturalnym czynnikiem są promienie słoneczne UV, ponieważ pod ich wpływem lakier staje się kruchy, zaczyna się łuszczyć. Negatywne działanie ma też sól drogowa stosowana zimą.

Jak chronić lakier? 

Przede wszystkim, w czasie kiedy nie używamy samochodu, należy unikać wystawiania go na działanie czynników zewnętrznych. Zawsze należy parkować w garażu lub zacienionym miejscu. A o pielęgnację karoserii zadbać już od pierwszych dni, używając do tego odpowiednich środków. Większość z nas niestety ogranicza pielęgnację karoserii do okazjonalnych wizyt na myjni lub czyszczenia za pomocą wody i szczotki. Takie czyszczenie może skutkować powstawaniem zacieków, a nawet większych uszkodzeń. Dlatego warto zainwestować w specjalistyczne środki, przeznaczone do czyszczenia, ochrony oraz pielęgnacji lakieru. Warto również raz na jakiś czas zlecić profesjonalnemu warsztatowi polerowanie lakieru. Usługa ta niestety jest droga, ale warta swojej ceny.

Należy pamiętać, że tylko regularna pielęgnacja odpowiednimi środkami może zapobiec skutkom działania czynników zewnętrznych. Nawet najlepszy środek nie pomoże jeśli doprowadzimy do wieloletnich zaniedbań. Dlatego o lakier należy dbać od początku, pozwoli nam to cieszyć się jego pięknem przez wiele lat. A jeśli nasz lakier wymaga pomocy specjalisty, warto udać się do profesjonalnego warsztatu: http://www.impwar.pl/.