Kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowy? – wady i zalety

Planujesz kupno samochodu ale brakuje Ci pieniędzy? Banki obecnie prześcigają się w ofertach kredytowych. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy porównanie dwóch rodzajów kredytów: samochodowego i gotówkowego. Poznaj ich wady i zalety.

Kredyt gotówkowy jest to pożyczka, którą możesz przeznaczyć na dowolny cel. Kredyt samochodowy to zaś pożyczka przeznaczona na zakup pojazdu silnikowego takiego jak: samochód osobowy lub ciężarowy, skuter, motocykl, quad, przyczepa campingowa lub towarowa, pojazd typu camper, minibus oraz sprzęt pływający takie jak, jacht, motorówka, żaglówka lub łódź. Poniżej przedstawiamy wady i zalety obu typów kredytów. Poznaj je i wybierz najlepszą opcję dla siebie.

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy jest tańszą opcją niż kredyt gotówkowy – banki oferują niższe i korzystniejsze oprocentowanie. Dodatkowo można łatwiej go dostać. Dlatego, że jest to pożyczka celowa, którą możesz przeznaczyć tylko i wyłącznie na zakup pojazdu silnikowego. Ponadto banki stosują różne formy zabezpieczenia tego typu pożyczki. Może to być w formie: zestawu rejestrowego, weksla in blanco, przewłaszczenia, cesji z polisy AC czy depozytu karty pojazdu.

Kredyt samochodowy jest idealny zwłaszcza przy zakupie nowego samochodu z salonu. W tym przypadku sprzedawcy zajmują się załatwianiem wszystkich formalności związanych z pożyczką. Wystarczy na przykład wypełnić formularz znajdujący się na stronie internetowej danego banku lub zadzwonić do konsultanta. Niektóre marki pojazdów mają własne banki tzw. autobanki. Ponadto coraz częściej banki i dilerzy samochodowi dodają różne promocje do kredytów.

Do wad kredytu samochodowego można zaliczyć jednak fakt, że jest on udzielany tylko i wyłącznie na zakup pojazdu. W większości przypadków wymagany jest wkład własny.

Banki stosują dodatkowe zabezpieczenia kredytu takie jak na przykład: konieczność wykupienia polisy AC. Dodatkowo bank na czas kredytowania niekiedy staje się właścicielem samochodu. Ponadto minusem tego rodzaju kredytu jest dłuższy czas załatwiania, niż w przypadku kredytu gotówkowego.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy jest bardziej elastyczny niż kredyt samochodowy. Udzielany jest on na dowolny cel. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą kupić auto używane, od osoby prywatnej lub sprowadzane zza granicy. Banku nie interesują szczegóły dotyczące planowanego zakupu. Dzięki czemu możesz też wykorzystać kwotę, która pozostanie po kupnie auta w dowolny sposób. W tym przypadku nie ma konieczności wpłacania wkładu własnego. Bank nie ustanawia też dodatkowych zabezpieczeń w postaci na przykład: konieczności wykupu polisy AC. Jesteś też jedynym właścicielem auta. Do uzyskania kredytu gotówkowego wystarczy z reguły dowód osobisty i zaświadczenie o zarobkach. Brak dodatkowych formalności sprawia, że jest to dodatkowo szybki sposób na pozyskanie gotówki.

Do wad kredytu gotówkowego należy znacznie wyższe oprocentowanie oraz brak dodatkowych ulg i promocji.