Zmiana opon z zimowych na letnie to zawsze problem, który wiąże się z dodatkowymi kosztami. Producenci ogumienia samochodowego wychodzą więc z propozycją opon całorocznych, które sprawdzają się zarówno w lecie, jak i w zimie. Czy aby na pewno?

Opony całoroczne i sezonowe – podstawowe różnice

Ogumienie wielosezonowe łączy w sobie cechy ogumienia letniego i zimowego. W założeniu mają się sprawdzać w każdych warunkach pogodowych. W założeniu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że opony całoroczne nie są w zasadzie ani zimowe, ani letnie. Są jedynie kompromisem. Co je odróżnia od opon sezonowych? Przede wszystkim mieszanka kauczukowa. Opona całoroczna jest twardsza niż zimowa, ale bardziej miękka niż letnia. Poradzi sobie więc w umiarkowanie wysokich i umiarkowanie niskich temperaturach. I „umiarkowanie” stanowi tutaj słowo klucz, ponieważ w ekstremalnych warunkach pogodowych nie osiągnie parametrów opon sezonowych, a co za tym idzie – straci na bezpieczeństwie jazdy. Sezonówki różnią się od siebie również bieżnikiem. Opony letnie charakteryzuje mała ilość nacięć, które są szersze i rzadziej rozmieszczone, natomiast w zimówkach bieżnik jest gęsty i wąski, aby lepiej wgryzać się w śnieg i utrzymywać dobrą przyczepność. Opony całoroczne to znów kompromis – rowki i lamele są gęstsze niż w oponach letnich, jednak nie tak gęste jak w zimówkach. Przy wyborze opon całorocznych należy zwrócić uwagę także na oznaczenia. Napis „M+S” (Mud+Snow) oznacza, że opony mają wzmocnioną konstrukcję, aby poprawić ich trakcję na błocie i śniegu. Nie oznacza jednak homologacji zimowej. Tę oznacza śnieżynka lub góra ze śnieżynką. Taki znaczek pozwala na poruszanie się w zimie po wszystkich krajach UE.

Opony całoroczne – czy warto?

Podsumowując: to zależy. Zależy od wielu czynników. Aktualnie w Polsce panują zimy, które można bardziej przyrównać do przedłużającej się, zimnej jesieni, dlatego opony całoroczne sprawdzą się w tej temperaturze. Gorzej w przypadku upałów lejących się z nieba w okresie letnim. Mieszanka w ogumieniu wielosezonowym nie gwarantuje tak dobrej przyczepności w temperaturach powyżej 30 st. C, jak opona letnia. Testy opon wykazują, że niektóre wielosezonowe gumy lepiej radzą sobie w lecie, inne w zimie. Posiadanie jednego kompletu ogumienia to oszczędność, również pod względem wymiany opon. Wszystko zależy od klimatu i sposobu, w jaki używasz swojego samochodu.