Każdy kierowca dobrze wie, jak drogie są usługi lakierników. Pomalowanie jednego elementu może kosztować nawet 300 zł, a efekt zwykle i tak nie jest do końca zadowalający. Czy warto więc samodzielnie przeprowadzać proste naprawy lakiernicze?
Czego potrzeba do samodzielnego lakierowania i ile to kosztuje?
Aktualna chemia samochodowa jest tak dobra, że przy odrobinie wytrwałości i cierpliwości niektóre naprawy lakiernicze możemy wykonać sami. Tym bardziej, że w Internecie możemy kupić już wszystko – nawet odpowiadający kodowi lakier zapakowany w puszkę spray’u. Warto jednak udać się też do sklepu stacjonarnego, gdzie wszystko kupimy w jednym miejscu, a konsultant pomoże nam w doborze odpowiednich materiałów. Zestaw materiałów kosztuje od 150-200 zł. Dobrze jest na początek zainwestować w starą maskę czy drzwi ze szrotu, na których będziemy mogli poćwiczyć. W Internecie znajdziemy także wiele filmików instruktażowych. Poza oszczędnością pieniędzy i zdobyciem nowych umiejętności, zyskamy również satysfakcję. Musimy jednak pamiętać, że praca lakiernicza wymaga przede wszystkim wytrwałości i cierpliwości. Nie ma sens niczego przyśpieszać, ponieważ można w ten sposób osiągnąć efekt zupełnie odwrotny do pożądanego.
Jakie usterki można naprawić samemu?
Lakierując fragment elementu, możemy skutecznie usunąć rysę, wgniecenie, odprysk, otarcie czy spuchnięcie lakieru. Oczywiście podczas pracy mogą pojawić się komplikacje, które wymuszą na nas lakierowanie całego elementu. Dzieje się tak głównie w przypadku samochodów z białym lakierem – odcieni bieli jest tak wiele, że naprawdę ciężko dobrać ten odpowiedni. Punktowa naprawy mają największy sens w przypadku lakierów metalicznych, oprócz srebrnego, w przypadku którego naprawdę ciężko jest o niewidoczny kamuflaż. Jeżeli nasza naprawa nie jest jednorazową sytuacją lub mamy do zregenerowania stary samochód, warto zainwestować w niskociśnieniowy pistolet (ok. 200 zł) oraz sprężarkę (ok. 450 zł), dzięki którym malowanie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Przyniesie ponadto lepsze efekty. W przypadku naprawdę trudnych napraw, nie tylko tych lakierniczych, warto wybrać jakiś dobry warsztat, np. http://www.impwar.pl/.