Przyszła wiosna, nadszedł więc czas, żeby wyciągnąć  swój motocykl z garażu i ruszyć przed siebie. Jednak zanim to zrobisz, pamiętaj o wymianie oleju po zimie. W przeciwnym razie możesz doprowadzić do szybszego zużycia sprzętu lub uszkodzenia podzespołów. Jaki olej wybrać, aby Twój motocykl był ciągle w formie?

Dlaczego należy wymienić olej w motocyklu na wiosnę?

Są dwie szkoły wymieniania oleju w motocyklu. Jedna mówi, że należy to zrobić przed sezonem zimowym, w momencie, gdy wstawiamy sprzęt do garażu. Druga mówi, że wymiany należy dokonać na wiosnę. Do której się stosować? Nie ma reguły.

.Wymiana oleju przed zimą ma na celu pozostawienie silnika bez zabrudzeń. Jednak, gdy pojazd stoi w garażu, w jego silniku skrapla się woda, a to źle działa płyn eksploatacyjny. Z kolei, gdy nie wymienimy oleju przed sezonem, będą się zbierać w nim zanieczyszczenia, które mogą zaszkodzić silnikowi. Jak postąpić?

Na pewno, jeśli zrezygnowałeś z wymiany oleju przed zimą, musisz to zrobić wraz z nadejściem wiosny. Kilometry pokonane w poprzednim sezonie w połączeniu z zimowym postojem sprawiają, że olej traci swoje właściwości. Następuje naturalna utrata lepkości, która wraz ze skraplaniem się pary wodnej wewnątrz korpusu, może spowodować korozję motocyklu.

pexels-photo-112659

Dlaczego nie można użyć oleju samochodowego do motocyklu?

Ważną kwestią jest to, jaki olej wybierzemy. Należy kupić oleje przeznaczone do silników motocyklowych, które są dostępne w 3 wariantach: mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne. To, jaki rodzaj wybrać zależy od producenta. Radzimy unikać olejów samochodowych – te nie nadają się do obsługi mokrego sprzęgła i mocy obrotów motocykli.

Olej motocyklowy ma trudniejsze zadanie niż samochodowy. To dlatego, że znosi wyższe temperatury, spowodowane dwukrotnie większą prędkością obrotową, chłodzenie mokrego sprzęgła oraz zwiększony stopień sprężenia. Musi być tak skomponowany, by zapewnić właściwe smarowanie zarówno silnikowi, jak i całemu układowi przeniesienia napędu. Bardzo dużo motocykli ma połączone mokre sprzęgło ze skrzynią biegów, co powoduje, że olej samochodowy nie sprosta tym zadaniom.

Jaki olej wybrać?

Choć w przypadku olejów samochodowych wystarczy kontrola płynów eksploatacyjnych, w motocyklu olej należy wymieniać wraz z zakończeniem sezonu lub z jego rozpoczęciem. Mimo że producent podaje przybliżony przebieg kilometrów, po których powinna nastąpić wymiana oleju, to często zdarza się, że ten dystans nie jest pokonany. Jednak pomimo to należy zadbać o silnik i dostarczyć mu świeżego oleju.

Ważną kwestią jest klasyfikacja lepkościowa oleju motorowego. Jego głównymi parametrami są klasa i lepkość. Pierwsza wartość oznacza temperaturę, w jakiej silnik ma pracować. Druga z kolei oznacza klasę lepkości. W polskim klimacie najlepiej sprawdzą się oleje o parametrach 0W (pracujący w temperaturze od -35°C do +30°C), 5W (pracujący w temperaturze od -30°C do +25°C) i 10W (pracujący w temperaturze od -25°C do +20°C). Jednak głównym wyznacznikiem klasyfikacji lepkościowej oleju jest przede wszystkim zalecenie producenta.

pexels-photo-242829

Wraz z nadejściem wiosny należy wymienić olej w motocyklu. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia silnika, ponieważ płyn straci swoje właściwości. Szukasz oleju do swojego motocykla? Zapraszamy na Nocar – sprawdź naszą ofertę produktów do motocykli i zadbaj o swój pojazd już dziś.

Źródło zdjeć: Nocar.pl, pixabay.com, pexels.com