Ubezpieczenie na życie znajduje się bardzo wysoko na liście rzeczy, o których przydatności wie każdy, natomiast wciąż niewielu je posiada. Osobom młodym i zdrowym bardzo łatwo odkładać decyzję o wykupieniu polisy na „wieczne później”. Przecież na wszystko jest czas, nieszczęśliwe wypadki zapewne nas ominą, a starość, jak to starość, przyjdzie za milion lat. Zgodnie z najnowszymi danymi, jedynie 26 procent Polaków zdecydowało się zabezpieczyć na wypadek najgorszego. Czy ta liczba powinna skłaniać do refleksji? Jak ważne jest dla nas ubezpieczenie na życie?

Przeglądając publikacje opisujące najgłębsze lęki ludzi żyjących na początku XXI wieku, na pierwszym miejscu pozostaje zdrowie naszych bliskich. Przerażają nas dwie sprawy: bycie ciężarem dla swojej rodziny, kiedy przydarzy nam się potworny wypadek i konieczność diametralnej zmiany naszego życia, wymuszonej przez dramatyczne okoliczności. Sen z powiek spędza nam poważna utrata zdrowia, zdolna pozbawić nas samodzielności oraz brak środków na leczenie. Okazuje się, że co trzeci Polak nie dysponuje zapleczem finansowym, które pozwoliłoby mu ze spokojem myśleć o przyszłości.

Po co ci ubezpieczenie na życie?

Kiedy już podejmiesz tę decyzję i postanowisz wykupić w ubezpieczenie na życie, usiądź wygodnie i zastanów się, jakie są właściwie twoje potrzeby. W następnej kolejności towarzystwo ubezpieczeniowe dopasuje zakres ochrony do Twoich potrzeb. Jeżeli sen z powiek spędzają ci nagłe wypadki, pracownik ubezpieczyciela doradzi ci zapewne tradycyjne ochronne ubezpieczenie na życie. Jest to polisa działająca przez z góry określony czas. Jej przystępność cenowa wynika zarówno z jej terminowości, jak i braku elementu inwestycyjnego. Jeżeli założyłeś już rodzinę, a jej dobro bliskie jest twojemu sercu, możesz wybrać ubezpieczenie na życie, które nie tylko zabezpieczy rodzinę w razie twojej śmierci, ale również może zebrać konkretną kwotę.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU)

Zasady działania ubezpieczenia oraz okoliczności, w jakich możesz otrzymać wypłatę środków, opisane zostały w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Jest to dokument, któremu naprawdę warto poświęcić kilka chwil. Tam też znajdują się m.in. dokładne definicje chorób, uszczerbków, operacji, które objęte zostały ubezpieczeniem.

Agent ubezpieczeniowy nie tylko wprowadzi cię w każdy punkt polisy, ale również przeanalizuje z tobą twoją sytuację, pomagając ci w ustaleniu okresu trwania ubezpieczenia. Będziesz też w stanie ustalić najlepszą dla siebie składkę miesięczną. Chodzi przecież o to, by nowe zobowiązanie nie okazało się dla ciebie nadmiernym obciążeniem. Zakres ubezpieczenia na życie obejmuje nie tylko śmierć ubezpieczonego, ale też m.in. pobyt w szpitalu, poważne zachorowanie, niezdolność do pracy.

Cena spokojnego snu

Choć ubezpieczenie na życie nie jest obowiązkowe, nie oznacza, że należy spychać je daleko poza listę naszych priorytetów. Przede wszystkim powinniśmy myśleć o naszych bliskich i o tym, jak poradzą sobie w życiu, kiedy nas – z różnych przyczyn – zabraknie. Jaka będzie ich sytuacja finansowa? Jak szybko uda im się podnieść i zacząć prowadzić normalne życie? Cena spokojnego snu nie zawsze jest wysoka a pozwala zapewnić naszym najbliższym od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych, które zostaną im wypłacone po naszej – odpukać w niemalowane – śmierci.

Ubezpieczenie i gromadzenie kapitału

Minimalny czas trwania ubezpieczenia to zazwyczaj rok, jednak można wziąć pod uwagę także opcję terminową, np. na okres 15 lat. Bywa, że ubezpieczenie stanowi gwarancję spłaty kredytu hipotecznego, jeśli mieszkanie ubezpieczonego po jego śmierci przechodzi na najbliższych (co dzieje się w większości przypadków). W takim wypadku podpisujemy polisę na nieco dłuższy czas, w zależności od liczby niespłaconych jeszcze rat. Dłużej trwają również te ubezpieczenia, których równorzędnym zadaniem jest gromadzenie kapitału.

Korzystając z opcji ubezpieczenia inwestycyjnego, dostajemy szansę na inwestowanie środków. Należy jednak pamiętać, wiąże się to z ryzykiem spadku lub utraty wartości środków zgromadzonych na polisie.

Zabezpieczamy przyszłość dziecka

W ofercie niemal każdego towarzystwa ubezpieczeniowego znajduje się polisę, która pozwoli nam materialnie zabezpieczyć przyszłość naszych dzieci. Cel takiego gromadzenia pieniędzy może być absolutnie dowolny, a więc może to być zapewnienie im spokojnej przyszłości, edukacja itd.

Wysokość składek

O wysokości składki decyduje przede wszystkim poziom ryzyka, jakim obarczona jest osoba ubezpieczająca się. Ubezpieczyciel weźmie zatem pod uwagę:

– wiek (składka będzie wyższa, im starszy będzie ubezpieczony),

– kondycję zdrowotną (im wyższe ryzyko zachorowania na dane choroby, tym wyższa składka),

– wykonywaną pracę (składka będzie wyższa dla osób pracujących na stanowiskach obarczonych ryzykiem wypadku lub choroby zawodowej),

– sumę ubezpieczenia (wyższa suma ubezpieczenia oznacza wyższą składkę)

– okres obowiązywania polisy (zazwyczaj im dłuższy okres, tym niższa stawka)

Decyzja odnośnie sumy ubezpieczenia oraz wysokości składki należy do osoby, która zawiera umowę. Ona również zobowiązuje się regularnie uiszczać składki.Kiedy nie otrzymasz świadczenia?

Świadczenia assistance

Inwestując w spokojny sen, warto zapoznać się z ofertami świadczeń assistance. Podobnie jak w przypadku ubezpieczeń samochodowych, zapewniają one opiekę medyczną, mogą zapewniać opiekę nad naszymi dziećmi oraz osobami starszymi i niesamodzielnymi (jeżeli akurat znajdują się pod naszą kuratelą), a także hospitalizację wraz z rehabilitacją po nieszczęśliwym wypadku.

Fanaberia czy inwestycja?

Choć wydawałoby się, że rozsądek podpowiada coś zupełnie przeciwnego, wielu z nas wciąż uważa, że ubezpieczenie na życie są zbędnym kosztem. To oczywiste, że wszyscy życzymy sobie, by nasze życie przebiegało w zdrowiu i stabilizacji (również zawodowej), a przykre wypadki omijały nas jak najszerszym łukiem. Czy jednak możemy być tego pewni? Bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest jednak ten, w którym bierzemy odpowiedzialność za jeszcze jedną, dwie, trzy, a nawet kilka osób. Warto zawczasu zabezpieczyć je finansowo na wypadek nieporządnych wydarzeń.

Źródła:

– https://axa.pl/

– https://biznes.newseria.pl/komunikaty/ubezpieczenia/strach-sie-bac-czyli,b206726753

– https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/2700-4200-czy-4500-zl-ile-naprawde,231,0,2410727.html

– http://twojezdrowie.rmf24.pl/czlowiek/news-polisa-na-zycie-dlaczego-warto-ja-wykupic-odpowiadamy,nId,2504699