Większość poradników dotyczących wyboru kamer samochodowych mówiąc o jakości nagrań, skupia się głównie na rozdzielczości kamery. Oczywiście ma ona duże znaczenie, ale to nie jedyny czynnik, który wpływa na jakość. Co powinno nas jeszcze zainteresować? I jak sprawdzić, czy kamera rzeczywiście nagrywa dobre filmy?

Rozdzielczość

Obecnie minimalna rozdzielczość to HD, czyli 1280×720 px. Oczywiście im wyższa rozdzielczość tym lepiej, dlatego coraz częściej spotkamy kamerki z Full HD. Nie zawsze jednak te parametry przekładają się na dobrą jakość obrazu. Warto przy okazji zwrócić też uwagę na klatki na sekundę. Niektóre kamery chwalą się rozdzielczością Full HD, ale okazuje się, że prędkość filmu to 10 klatek na sekundę, a dopiero przy małej rozdzielczości dochodzi do 30 klatek. A przecież chcemy mieć film, a nie pokaz slajdów. Lepiej więc szukać sprzętu, który oferuje 30 klatek na sekundę w rozdzielczości Full HD i 60 lub więcej klatek w HD, np. kamera samochodowa VIOFO A119S-G V2 SONY STARVIS GPS.

Obiektyw

Pierwsza ważna kwestia to kąt widzenia obiektywu. Im większy, tym lepszy, ponieważ kamera zarejestruje wówczas większą powierzchnię przed naszym samochodem, a więc oba pasy jezdni. Aktualnie kąt ten powinien wynosić minimum 120 stopni, choć spotkamy kamery, gdzie parametr ten wynosi nawet 150 czy 170 stopni.

Druga ważna rzecz w przypadku obiektywu to jego jasność. Im jaśniejszy obiektyw, tym lepsze zdjęcia. Wartość ta powinna wynosić więc minimum f/1.8, a lepsze obiektywy mają nawet obiektywy f/1.6.

No i ostatnia rzecz, to materiał, z jakiego wykonana jest optyka. Oczywiście zalecamy szklane obiektywy, a nie te najtańsze, plastikowe.

Jak sprawdzić, czy kamera nagrywa dobre jakościowo filmy?

Chyba najprostszym sposobem będzie przeglądanie filmików w popularnych serwisach typu Youtube. Coraz częściej pojawiają się tam różne nagrania z trasy, które ludzie wrzucają ku przestrodze albo dla rozrywki. Wystarczy tylko wpisać model kamery, którego szukamy. Weźmy oczywiście małą poprawkę, bo tam zwykle filmy są skompresowane, a więc w rzeczywistości ich jakość będzie nieco wyższa.