Coraz więcej kierowców decyduje się na zainstalowanie w samochodzie kamery – rejestratora jazdy, którego posiadanie niesie ze sobą wiele korzyści. Rynek oferuje nam niezliczone ilości różnego rodzaju sprzętów, więc wybór tego odpowiedniego, spełniającego nasze oczekiwania nie jest prosty. Jak to zrobić, aby nie kupić „kota w worku” i nie przepłacić?

Na co zwracać uwagę?

Decydując się na zakup samochodowej kamery, musimy zwrócić szczególną uwagę na kila elementów. Przede wszystkim interesować nas będzie jakość nagrania, od której wiele zależy. Ogólnie przyjmuje się, że najmniejszą rozdzielczość nagrywanego pliku powinna wynosić 1280x720p, czyli posiadać jakość HD. Jednak urządzenia rejestrujące w dużo wyższej rozdzielczości FULL HD są niewiele droższe, dlatego warto rozważyć kupno nieco lepszego sprzętu. Kolejną ważną kwestią jest ilość pamięci wewnętrznej oraz możliwość dołączenia pamięci zewnętrznej w postaci kardy SD. W zależności od długości pokonywanej codziennie trasy ilość pamięci powinna być odpowiednio większa. Ciekawym rozwiązaniem jest również opcja zapisu w pętli, czyli automatycznego nadpisywania nowych nagrań na najstarszych. W takim przypadku warto zwrócić uwagę, czy rejestrator posiada Funkcje SOS, czyli automatycznie zabezpieczenie aktualnie nagrywanego pliku przed nadpisaniem czy przypadkowym usunięciem. Nie bez znaczenie pozostaje również sposób zasilania. Ważne jest, aby (szczególnie w przypadku dłuższych podróży) kamera posiadała możliwość ładowania jej przez gniazdko samochodowej zapalniczki. Należy zwrócić także uwagę na: kąt i tryb nagrywania, tryb nocny, detekcję ruchu czy G-sensor, dzięki któremu kamera uruchomi się po zderzeniu, nawet w czasie wyłączonego zapłonu.

Przed zakupem wybranej kamerki, dobrze jest zapoznać się z filmikami nią nagrywanymi, które znaleźć można w Internecie oraz z opiniami innych użytkowników.

Kiedy nagranie może się przydać?

Dlaczego tak ważne jest, aby wybrać dobry sprzęt renomowanej marki np. Xblitz Go? Jakie znaczenie w praktyce ma jakość czy kąt nagrywania? Nagranie z samochodowej czarnej skrzynki może okazać się kluczowym dowodem w spornych sprawach. Po ocenie autentyczności nagrania przez biegłego może ono stać się dowodem dopuszczonym przez sąd oraz pomóc nam wygrać walkę z ubezpieczycielem czy niesłusznie zatrzymującym nas policjantem. Dzięki nagraniom z kamery samochodowej możemy zgłaszać nieprawidłowe zachowania na drodze, tym samym minimalizując liczbę niebezpiecznych drogowych piratów. Dlatego właśnie ważna jest jakość i kąt nagrywania. Ważne jest bowiem, aby nagranie było tak wyraźne, aby nie pozostawiało żadnych wątpliwości co do numerów rejestracyjnych, pojawiających się przy drodze znaków drogowych itp.