Polacy kupują coraz więcej i coraz nowsze samochody. Niestety, okazuje się, że tylko niewielka część pojazdów finansowana jest z naszych oszczędności. Najczęściej szukamy zewnętrznego wsparcia finansowego i takim jest między innymi kredyt samochodowy. Poznaj szczegóły dotyczące tego produktu. Pozwoli Ci to podjąć racjonalną decyzję o rozpoczęciu współpracy z bankiem.

Kredyt samochodowy – podstawowe cechy

Kredyt samochodowy jest jednym z najczęściej zaciąganych zobowiązań. To kredyt celowy, czyli ten, który brany jest na konkretny cel. Może go zaciągnąć zarówno osoba prywatna, jak i firma, o ile oczywiście potencjalny kredytobiorca wykaże odpowiednią zdolność kredytową.

Co ciekawe, kredyty samochodowe uznaje się za zobowiązania, które banki przyznają na preferencyjnych warunkach. To dlatego, że już sam samochód staje się zabezpieczeniem w razie ewentualnej niewypłacalności kredytobiorcy. Co więcej, kredytobiorca bardzo często zobowiązany jest do wniesienie wkładu własnego, co dodatkowo zmniejsza koszty takiego zobowiązania.

Największe zalety kredytu samochodowego

Cieszy fakt, że kredyty samochodowe mogą być udzielane przy zachowaniu uproszczonych warunków kredytowych. Kredytobiorca musi wykazywać zdolność kredytową, ale wyliczana jest ona z uwzględnieniem wartości pojazdu, który jest głównym celem zaciąganego zobowiązania.

Co ważne, kredyt na samochód może wziąć osoba prywatna albo firma, sam pojazd może pochodzić od prywatnego właściciela, ale też może zostać nabyty prosto z salonu samochodowego, od dealera czy też komisu. Osoby, które wybierają kredyty samochodowe zamiast leasingu, potwierdzają, że walorem jest to, że kredytobiorca od razu staje się właścicielem samochodu i może nim w pełni swobodnie dysponować. W razie finansowego niepowodzenia może nawet sprzedać auto i spłacić zobowiązanie.

Jak zaciągnąć kredyt samochodowy?

Procedura zaciągania kredytu samochodowego nie różni się wiele od innego rodzaju kredytowego zobowiązania. Potencjalny kredytobiorca również musi wykazywać odpowiednią zdolność kredytową, która będzie podlegać ocenie analityka. Głównym czynnikiem, jaki brany jest pod uwagę, jest oczywiście dochód kredytobiorcy – jego źródło i wysokość.

Ciekawostką jest fakt, że kredyty samochodowe mogą być zaciągane w pełnym komforcie dla przyszłych klientów banków. Coraz częściej istnieje możliwość złożenia wniosku o kredyt drogą internetową albo przez telefon. Co ważne, środki pochodzące z tego zobowiązania z reguły od razu trafiają na konto sprzedawcy auta, a kredytobiorca musi jedynie spłacać miesięczne raty.

Nowoczesne produkty banków

Banki muszą coraz bardziej zachęcać potencjalnych klientów do korzystania z oferowanych usług. Kredyty samochodowe są więc dzisiaj proponowane na atrakcyjnych warunkach. Kredytobiorca może na przykład liczyć na szereg bonusów. Kierowcy otrzymują między innymi korzystne rabaty cenowe, jeśli będą realizować zakupy u biznesowych partnerów banku. Mogą też liczyć na tańsze paliwo na konkretnych stacjach paliw czy niższe ceny w określonych sklepach z asortymentem motoryzacyjnym. Banki oferują też nierzadko tańsze ubezpieczenie oraz darmowe przeglądy.