Zwykle kierowcy doskonale wiedzą, jak przygotować auto na sezon zimowy czy letni. Jednak kiedy przychodzi jesień, nie zastanawiamy się nad tym zbytnio. A niestety warunki panujące w tej porze roku mogą być jeszcze gorsze niż zimą. Bo często nawet nie spodziewamy się urwania chmury i zapominamy, że dni stają się krótsze, a zmrok zapada szybciej. Jak się przygotować do tej pory roku?

Szyby i wycieraczki

Jesień nie jest szczególnie sprzyjającą porą roku dla naszych szyb. Spadające z drzew zakurzone liście, woda i błoto po bliskim spotkaniu z innymi samochodami, owady, które zostały jeszcze po sezonie letnim. To wszystko może sprawić, że wycieraczki będą rozmazywać wodę na szybach zamiast ją zbierać. Czyste szyby wpływają także na dłuższą żywotność wycieraczek. Warto też sprawdzić, czy pióra wycieraczek nie są uszkodzone i w razie czego wymienić je na nowe.

Opony

Przy częstych i intensywnych opadach, które zdarzają się jesienią, możemy mieć problem ze śliską nawierzchnią. Wówczas droga hamowania się wydłuża, dlatego musimy zachować szczególną ostrożność. Pamiętajmy, by sprawdzić stan naszych opon, a w razie konieczności wymienić je na nowe. Bieżnik w letnich oponach powinien mieć minimalną wysokość 3 mm, a w zimowych 4,5. Warto też pamiętać, że opony należy zmienić na zimowe, gdy temperatury będą się na stałe utrzymywać w okolicach 7 stopni.

Uszczelki

Również o uszczelki musimy zadbać. Jesienią bardzo często się zdarza, że w dzień temperatury są wysokie, a w nocy łapią przymrozki, dlatego też woda na uszczelkach może nocą zamarzać. Warto zabezpieczyć uszczelki specjalnym silikonem.

Akumulator

Jeśli nie chcemy mieć problemów z odpaleniem auta zimą, warto zadbać o akumulator już jesienią. W serwisie samochodowym (http://www.impwar.pl/) możemy skontrolować napięcie akumulatora oraz upływność prądu, której maksymalna wartość może wynosić 50mA.

Światła

Jak już wspomnieliśmy, jesienią szybciej zapada zmrok. Poza tym często zdarzają się też mgły. Sprawdźmy więc dokładnie, jak świecą nasze światła. Jeśli jedno światło będzie świecić słabiej niż drugie, pora na wymianę.