Lada moment wakacje – czas wypoczynku i podróży. Bezpieczeństwo na drogach przede wszystkim zależy od samych kierowców – od ich rozwagi, umiejętności przewidywania zagrożeń, szacunku dla innych, a także… stanu technicznego pojazdu.

Nawigacja, ewentualnie atlas czy mapa drogowa to nie wszystko, co może przydać się w drodze na wakacje. Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Trzeba skontrolować poziom płynów w silniku: płynu spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne, aby wszystkie żarówki i światła w aucie były sprawne – dobrze jest mieć w zapasie żarówki, które w razie potrzeby można od razu wymienić. Przy okazji tankowania samochodu na stacji paliw, warto też sprawdzić ciśnienie w oponach, a także – o czym zdarza się często zapominać – w kole zapasowym. Ogromne znaczenie mają też wycieraczki. Zwróćmy uwagę, czy pracują całą powierzchnią, nie zostawiając smug, nie są rozwarstwione i dobrze przylegają do szyby. Jeśli piszczą nam na szybie, warto je wymienić.

Kontrolę stanu technicznego naszego pojazdu możemy powierzyć sprawdzonemu warsztatowi, np. http://www.impwar.pl/. W ramach przeglądu samochodu pracownicy warsztatu kontrolują poziom płynów eksploatacyjnych i oleju, stan hamulców, opon, amortyzatorów, stan zawieszenia i jego geometrię. Poza tym dowiemy się, w jakim stanie jest nasz układ kierowniczy, chłodzenia, akumulator, układ elektryczny oraz oświetlenie.

Najczęstszą przyczyną wypadków, szczególnie tych tragicznych w skutkach, jest brawura połączoną z nadmierną prędkością, a w przypadku długich podróży – zmęczenie. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Gdy pojawi się zmęczenie, najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie kilku lub kilkunastominutową przerwę w kierowaniu – wyjdźmy z auta, rozprostujmy nogi, zaczerpnijmy świeżego powietrza, czy po prostu napijmy się kawy. Ważne jest także, aby się nie spieszyć, a na drodze pamiętać nie tylko o przepisach ruchu drogowego, ale także o zasadach kultury.