Na luksus posiadania garażu czy chociażby wiaty garażowej nie każdy może sobie pozwolić – potrzeba nie tylko dodatkowego miejsca na podwórku, ale też odpowiedniego budżetu. Jeśli jednak jesteś posiadaczem samochodu, lepiej zatroszczyć się o niego i ochronić go przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Konstrukcja garażu jest dość prosta. Klucz tkwi w tym, co zostanie położone na dachu, który musi stanowić solidną zaporę przed wilgocią oraz promieniami słonecznymi.
Dobudówka czy garaż wolnostojący?
Najbardziej wymagającym zadaniem będzie pokrycie dachu garażu przylegającego bezpośrednio do domu – wybrany materiał musi nie tylko wywiązywać się ze swoich funkcji, ale także pasować do miejsca zamieszkania. Jednym z częstszych rozwiązań są dachówki ceramiczne i cementowe, zalecane szczególnie do dachów o dużym skosie (powyżej 30º). Użycie tego typu dachówek na mniej pochyłych powierzchniach również jest możliwe, jednak montaż będzie bardziej uciążliwy.
Inną możliwością, a na pewno znacznie tańszą, jest blachodachówka. To zdecydowanie lżejszy i prostszy w zamontowaniu materiał, dostępny w niemal nieograniczonej kolorystyce, dlatego można odpowiednio dopasować dach. Blacha trapezowa także się sprawdzi, podobnie jak blachodachówka odbijając promienie UV i zapewniając swobodne spływanie deszczu.
Papa na garaż?
Jak najbardziej. To ekonomiczne rozwiązanie, a przez to często wybierane. Stopniowo jednak odchodzi się od użycia standardowych pap asfaltowych, wybierając te termozgrzewalne, które są bardziej elastyczne i przez to mniej podatne na pękanie. Trzeba tylko pamiętać, że papa najlepiej sprawdzi się na płaskim dachu. Do tych o większym skosie dobrze sprawdzą się gonty bitumiczne (powstałe z papy termozgrzewalnej pociętej w łatwe do układania pasy) albo płyty faliste (bardzo lekkie, a w przypadku remontowania dachu, nie wymagają zrywania wcześniejszej warstwy blachy czy papy).
Wiata zamiast garażu
Wiata garażowa nie zapewnia co prawda takiej ochrony, ale również może doskonale spełniać funkcję. W przypadku jej zadaszenia można zdecydować się blachodachówkę, choć tak samo popularne jest szkło – jeśli zostanie poddane odpowiedniej obróbce, będzie bardzo wytrzymałe i trwałe (np. szkło zbrojone). Szklane zadaszenia mają duży minus w postaci sporej wagi, więc należy się upewnić, czy zbudowana konstrukcja wytrzyma to obciążenie. Alternatywą może być poliwęglan lity sprzedawany w płytach: jest znacznie lżejszy, a przy tym nie traci na swojej trwałości. Odporny na słońce, nie zżółknie po czasie i dostosowuje się do dachów o najbardziej wymyślnych kształtach.