Wielkimi krokami zbliża się zima, najtrudniejszy okres dla zmotoryzowanych. Jednak obecnie mamy jesień, kiedy szybko zapada zmrok. Deszcz i zaparowane szyby każą nam pomyśleć o tym, że czas przygotować nasze auto na ten trudny czas.

Bezpieczeństwo

Jesień to jeszcze taka pora roku, kiedy z przyjemnością wybieramy się na bliższe czy dalsze wycieczki. Musimy jednak pamiętać o bezpieczeństwie podróży, ponieważ śliskie drogi staną się niestety codziennością. Przede wszystkim, należy zweryfikować nasze letnie przyzwyczajenia i przestawić się na wolniejszą jazdę, ponieważ warunki atmosferyczne będą tego wymagały.

Wolniejszą jazdę będą wymuszały właśnie warunki pogodowe, czyli mokra nawierzchnia, słońce, które utrzymuje się nisko nad horyzontem i oślepia oraz częste opady deszczu. Musimy pamiętać, że droga hamowania będzie dłuższa, a manewry dotyczące hamowania, znacznie utrudnione.

Jak zadbać o czystość tapicerki?

Przed zimą warto wyprać tapicerkę, ponieważ letnia aura pozwala jeszcze na jej staranne przewietrzenie. Warto również umyć samochód i zabezpieczyć jego lakier przed chemikaliami i innymi specyfikami używanymi do oczyszczania nawierzchni dróg.

Sprawdźmy wycieraczki i szyby

Szyby w samochodzie należy szczególnie starannie umyć, usuwając przy okazji wszystkie pozostałości owadów na szybie. Są do tego celu w sprzedaży różnego rodzaju preparaty.

Należy sprawdzić, czy pióra wycieraczek nie są popękane i wyszczerbione, jeśli tak trzeba je koniecznie wymienić. Elementy wycieraczek przecieramy miękką szmatką nasączoną alkoholem.

Sprawdź klimatyzację i światła

Po okresie letnim należy odkurzyć kanały nawiewów wentylacyjnych, ponieważ ich niedrożność skutkuje wadliwym działaniem nawiewów oraz klimatyzacji. Należy również zadbać o sprawność reflektorów i – w razie potrzeby – zmienić żarówki na mocniejsze.

Kolejnym etapem naszego przeglądu auta przed sezonem jesienno-zimowym, będzie sprawdzenie elektryki oraz kontrola uszczelek, które to należy przemyć ciepłą wodą z mydłem i następnie starannie wysuszyć.

Warto też udać się do mechanika na przegląd http://www.impwar.pl/. Nasz samochód na pewno nam się odwdzięczy sprawnym działaniem, przez te długie, ponure dni trudnych warunków pogodowych.