Jeśli planujesz zakup samochodu, ale nie masz wystarczająco dużo gotówki, możesz wziąć kredyt samochodowy lub gotówkowy, ale także wybrać leasing. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o każdej opcji, aby łatwiej było Ci wybrać.
Podjęcie decyzji o zakupie auta to dopiero początek problemów. Często zastanawiamy się nad sposobem sfinansowania pojazdu, porównując kredyt samochodowy z gotówkowym, a także obliczając, czy opłaca nam się leasing. Każde rozwiązania ma zarówno dobre, jak i złe strony. Nie ma jednej dobrej opcji – wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości, także finansowych.
Kredyt samochodowy
Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań przy zakupie auta jest kredyt samochodowy. Wiąże się on jednak z dużymi formalnościami, które zniechęcają wielu zainteresowanych. Są jednak dużo niżej oprocentowane niż kredyty gotówkowe, gdyż ich oprocentowanie wynosi około 7-20 %, a gotówkowych co najmniej 20%.
Jednak trzeba pamiętać, że przy kredycie samochodowym często wymagane jest zabezpieczenie (np. cesja), a często także wkład własny, który wpływa na koszt kredytu i oprocentowanie. Co ważne, pozyskane z kredytu gotówkowego środki można wydać nie tylko na zakup auta, ale i związane z nim kwestie, a w przy wyborze kredytu samochodowego – jedynie na auto.
Kredyt gotówkowy
Wielkim plusem kredytu konsumpcyjnego jest to, że możesz go przeznaczyć na dowolny cel, bez obowiązku informowania o nim banku. Zwykle decydujemy się na tę formę wsparcia, aby pokryć wydatki związane z organizacją wesela i ślubu, wakacjami czy remontem mieszkania, ale także na zakup samochodu.
Aby zaciągnąć kredyt gotówkowy, zwykle potrzebny jest dowód osobisty oraz zaświadczenie o zarobkach. Minimum formalności oraz uniknięcie zabezpieczeń to wielka przewaga nad kredytem samochodowym. Ma też jednak minusy – jest odczuwalnie wyżej oprocentowany.
Auto w leasingu
Leasing, czyli udostępnienie przez jedną stronę określonego przedmiotu drugiej osobie czy stronie, na określony czas, za umówione i regularnie płacone raty. Kuszący jest też prosty proces zawarcia umowy i możliwość odliczenia podatku VAT, z czego prowadzący działalność mogą dwa razy skorzystać. Limit wynosi 60%, maksymalnie 6000 złotych. Nie musimy też wnosić żadnego wkładu własnego.
Leasing to wygodna opcja, ale niepozbawiona minusów. Trzeba jednak pamiętać też o dodatkowych kosztach oraz prowizjach, nie tylko o ratach leasingowych. Jest to między innymi cesja umowy leasingowej na osobę trzecią, opłata za wezwanie do zapłaty itp. Poza tym nie naraża nas na bankructwo, ale ma jedną podstawową wadę – nie jesteśmy właścicielami auta. Zwykle duże firmy, np. międzynarodowe korporacje, decydują się na to rozwiązanie, aby zamówić u wybranego dilera flotę.