Kupujesz auto? Sprawdź, jak możesz je sfinansować

Jeśli planujesz zakup samochodu, ale nie masz wystarczająco dużo gotówki, możesz wziąć kredyt samochodowy lub gotówkowy, ale także wybrać leasing. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o każdej opcji, aby łatwiej było Ci wybrać.

Podjęcie decyzji o zakupie auta to dopiero początek problemów. Często zastanawiamy się nad sposobem sfinansowania pojazdu, porównując kredyt samochodowy z gotówkowym, a także obliczając, czy opłaca nam się leasing. Każde rozwiązania ma zarówno dobre, jak i złe strony. Nie ma jednej dobrej opcji – wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości, także finansowych.

Kredyt samochodowy

Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań przy zakupie auta jest kredyt samochodowy. Wiąże się on jednak z dużymi formalnościami, które zniechęcają wielu zainteresowanych. Są jednak dużo niżej oprocentowane niż kredyty gotówkowe, gdyż ich oprocentowanie wynosi około 7-20 %, a gotówkowych co najmniej 20%.

Jednak trzeba pamiętać, że przy kredycie samochodowym często wymagane jest zabezpieczenie (np. cesja), a często także wkład własny, który wpływa na koszt kredytu i oprocentowanie. Co ważne, pozyskane z kredytu gotówkowego środki można wydać nie tylko na zakup auta, ale i związane z nim kwestie, a w przy wyborze kredytu samochodowego – jedynie na auto.

Kredyt gotówkowy

Wielkim plusem kredytu konsumpcyjnego jest to, że możesz go przeznaczyć na dowolny cel, bez obowiązku informowania o nim banku. Zwykle decydujemy się na tę formę wsparcia, aby pokryć wydatki związane z organizacją wesela i ślubu, wakacjami czy remontem mieszkania, ale także na zakup samochodu.

Aby zaciągnąć kredyt gotówkowy, zwykle potrzebny jest dowód osobisty oraz zaświadczenie o zarobkach. Minimum formalności oraz uniknięcie zabezpieczeń to wielka przewaga nad kredytem samochodowym. Ma też jednak minusy – jest odczuwalnie wyżej oprocentowany.

Auto w leasingu

Leasing, czyli udostępnienie przez jedną stronę określonego przedmiotu drugiej osobie czy stronie, na określony czas, za umówione i regularnie płacone raty. Kuszący jest też prosty proces zawarcia umowy i możliwość odliczenia podatku VAT, z czego prowadzący działalność mogą dwa razy skorzystać. Limit wynosi 60%, maksymalnie 6000 złotych. Nie musimy też wnosić żadnego wkładu własnego.

Leasing to wygodna opcja, ale niepozbawiona minusów. Trzeba jednak pamiętać też o dodatkowych kosztach oraz prowizjach, nie tylko o ratach leasingowych. Jest to między innymi cesja umowy leasingowej na osobę trzecią, opłata za wezwanie do zapłaty itp. Poza tym nie naraża nas na bankructwo, ale ma jedną podstawową wadę – nie jesteśmy właścicielami auta. Zwykle duże firmy, np. międzynarodowe korporacje, decydują się na to rozwiązanie, aby zamówić u wybranego dilera flotę.