Kamery samochodowe cieszą się ostatnio dużą popularnością. Wciąż powstają nowe poradniki na temat tego, jakie cechy powinno spełniać urządzenie, by nagrywało filmy wysokiej jakości. Liczy się przede wszystkim rozdzielczość kamery, kąt nagrywania czy też tryby filmowania nocą. Obecnie niemal każdy rejestrator spełnia takie wymagania, a mimo to nie zawsze możemy cieszyć się filmami dobrej jakości. Czy istnieją urządzenia, które naprawdę mogą spełnić nasze wysokie wymagania?

Rozdzielczość

Najtańsze, dostępne na rynku urządzenia, mają rozdzielczość HD 1280×720 pikseli, co pozornie powinno nam wystarczyć. Jednak w dzisiejszych czasach tak naprawdę nie jest to imponujący wynik. Standardem powinny być raczej parametry 1920×1080 (Full HD) przy 30 klatkach na sekundę. Jednak producenci oferują nam także sprzęt z rozdzielczością QHD 2560×1440. Jest ona stosowana zwykle w zaawansowanych technologicznie monitorach. Takie parametry znajdziemy m. in. w urządzeniu Orllo Razor.

Nagrywanie nocne

Z reguły urządzenia z funkcją nagrywania nocnego, posiadają diody podczerwieni oraz teoretycznie są odporne na światła latarni czy innych samochodów. Producent kamery Orllo Razor poradził sobie z tym nieco inaczej. Zastosowana jest tu technologia Super Slow Light, a także system Ultra-HDR (High Dynamic Range). Dzięki temu nagrania cieszą się dużą jakością, nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Ekspozycja jest poprawiana automatycznie i błyskawicznie, a za sprawą łączenia dwóch różnie naświetlonych klatek w jeden obraz, możemy cieszyć się nagraniem z widocznymi szczegółami – nawet w cieniach.

Jasny obiektyw

Wiele osób, kupując kamerę samochodową, nie zwraca w ogóle uwagi na jasność obiektywu. Znajomość technik fotografii przekonuje nas, że finalnie ma to duże znaczenie. Im niższa wartość przysłony, tym lepiej dla obrazu. Dobra kamera powinna mieć minimum f/2.0. Poszukując jednak najlepszych urządzeń, powinniśmy się raczej rozejrzeć za wartością przysłony równą f/1.8 lub f/1.6. Wówczas więcej światła dociera do matrycy, co liczy się szczególnie w  nagrywaniu filmików nocą – obraz jest jasny i bardziej szczegółowy.

Jeśli przy wyborze kamery weźmiecie te wszystkie kwestie pod uwagę, możecie być pewni, że nagrania będą wysokiej jakości.