Wymiana półosi nie jest rzeczą skomplikowaną. Jeśli więc mamy odrobinę zapału i zdolności manualnych, możemy zdemontować półosie samodzielnie. Jak to zrobić? Przedstawimy Wam ten proces w kilku krokach.

Demontaż

Na początku odkręcamy nakrętki piasty koła. Musimy to zrobić zanim zdejmiemy tylne koło. Może się bowiem zdarzyć, że nie poradzimy sobie później z odkręceniem nakrętek, bo zwykle są one mocno dokręcone. W wersji compact zamontowano specjalną podkładkę zabezpieczającą. By odkręcić nakrętkę, musimy ją odgiąć. Kiedy już uda nam się poluzować nakrętkę, odkręcamy śruby kół i podnosimy samochód przy pomocy lewarka.

Kolejną czynnością jest zdjęcie koła oraz demontaż tylnego tłumika. Jeśli odkręcane elementy są mocno zardzewiałe, warto użyć odrdzewiacza, by łatwiej je zdemontować. Gdy poluzujemy już połączenia, zdejmujemy tłumik z haczyków. W następnej kolejności odkręcamy śruby mocujące półoś do mechanizmu różnicowego. W tym przypadku przyda nam się klucz nasadowy Torx. Podwieszamy półoś – nie może ona swobodnie zwisać do dołu, by nie uszkodziła się na przegubie.

W dalszej kolejności należy odkręcić stabilizator od belki zawieszenia i odchylić go do dołu. W wersji compact musimy podeprzeć wahacz i odkręcić od niego amortyzator. Jeśli w naszej wersji znajduje się również czujnik BAS, odkręcamy go od zwrotnicy.

Wyciskamy półoś piasty koła. Narzędzia, które się do tego przydadzą, możemy kupić w wielu sklepach motoryzacyjnych czy w internecie. Możemy też wybić półoś ręcznie, uderzając w nią młotkiem przez kawałek drewna. Nie polecamy jednak tego sposobu, bo łatwo uszkodzić jakiś element.

Montaż

Jeśli dokładnie postępowaliście według instrukcji, to w przypadku montażu półosi, musicie zrobić wszystko na odwrót. Gdy będziecie mocować tłumik, użyjcie nowych nakrętek. Możecie też zabezpieczyć śruby specjalnym smarem, by łatwiej było je odkręcać w przyszłości.

Czasami jednak lepiej skorzystać z usług autoryzowanego serwisu BMW w celu wymiany półosi. Jeśli szukacie takiego warsztatu w Zielonej Górze, zajrzyjcie na stronę: http://www.bmw-service-fialkowski.pl/.