Opony w samochodzie mają fundamentalne znaczenie, jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie poziomu ciśnienia oraz ich wymiana. Na drodze spotykamy się z różnymi sytuacjami, kiedy to właśnie opony decydują o drodze hamowania i przyczepności. W samochodach BMW spotkamy zazwyczaj opony typu run-flat, odporne na przebicia. Kiedy warto naprawiać opony, a kiedy trzeba je wymieniać?

Opony run-flat w BMW

To, czy opona może zostać wymieniona czy nie zależy m. in. od rodzaju opon, które posiadamy w swoim samochodzie. W większości pojazdów marki BMW spotkamy się właśnie z oponami typu run-flat. Czym się one charakteryzują?

Nawet jeśli przebijemy oponę run-flat, możemy nadal na niej jechać. Maksymalnie przejedziemy jeszcze 80 kilometrów. Trzeba jednak pamiętać, że nie możemy wówczas przekraczać prędkości 80 km/h. Jest to duże ułatwienie, szczególnie gdy oponę zdarzy nam się przebić po zmroku. Wiadomo, że wymiana opony na niedoświetlonym poboczu niekoniecznie może skończyć się dobrze. Dodatkowym atutem opon run-flat jest także większa stabilność po przebiciu oraz mniejsza waga samochodu. Nie musimy bowiem jeździć z zapasowym kołem i zestawem narzędzi. 80 km w zupełności wystarczy, by dojechać do wulkanizatora czy do domu.

Jak sprawdzić, czy w naszym samochodzie założone są run-flaty? Wystarczy spojrzeć na boczną część opon. Jeśli mamy run-flaty, na ich bocznej części znajdzie się oznaczenie RSC.

Naprawiać czy wymieniać?

W przypadku, gdy mamy opony typu run-flat, producenci zalecają ich wymianę. Po przebiciu opony wewnętrzna struktura zostaje naruszona, a opona traci swoje właściwości, więc nie jest już bezpieczna.

W przypadku, gdy posiadamy opony standardowe, możemy je naprawić, ale muszą one spełniać kilka warunków:

  • Opona nie może być używana po przebiciu, a więc nie możemy jeździć na „flaku”.
  • Uszkodzenie może mieć miejsce wyłącznie na bieżniku – opona z uszkodzeniami bocznymi nie może być naprawiona.
  • Uszkodzenie jest nie większe niż 0,5 centymetra.

By naprawić oponę, powinniśmy udać się do warsztatu, np. http://www.bmw-service-fialkowski.pl/. Profesjonalny mechanik wypełni uszczerbek od wewnątrz i naklei łatę na wypełnieniu. Nie zabierajmy się za naprawę samodzielnie!