Zapewne większość kierowców chociaż raz brała udział w jakimś wypadku drogowym. W takich sytuacjach czasami trudno dojść do tego, kto zawinił na drodze. Można godzinami się wykłócać, który z prowadzących popełnił błąd. A winnych jak zawsze brak. Na takie okoliczności warto się zabezpieczyć, inwestując w profesjonalny rejestrator jazdy. Jaką kamerę wybrać?

Wypadki na drodze zdarzają się niestety bardzo często. W ocenie sytuacji często przeszkadza brak świadków i kierowcy przekonani o swojej niewinności. Gdyby każdy prowadzący miał na wyposażeniu samochodu rejestrator jazdy, ustalenie sprawcy wypadku byłoby tylko formalnością. Jakie zalety ma jeszcze kamera samochodowa? I czym powinniśmy się kierować przy jej zakupie?

W jakich sytuacjach przydaje się rejestrator?

Pierwszą taką sytuacją są wspomniane już wypadki drogowe. Kamera pomaga nam nie tylko wskazać sprawcę zdarzenia, ale pomoże też walczyć z ubezpieczycielem o odszkodowanie. Często ubezpieczalnie nie chcą wypłacić nam pieniędzy, ponieważ są przekonane, że to my spowodowaliśmy wypadek. Dzięki kamerze będziemy mogli udowodnić swoją niewinność. Nagranie z rejestratora będzie też ważnym dowodem w sądzie w przypadku procesu, wytoczonego np. przez drugiego uczestnika wypadku. Kamera samochodowa przyda nam się także w czasie bezprawnego zatrzymania. Jeśli dostaniemy mandat za coś, czego nie zrobiliśmy, będziemy mogli bardzo łatwo to udowodnić. Rejestrator może być także używany rekreacyjnie, jeśli jesteśmy na wakacjach i chcemy nagrać piękne widoki. Może nam też pomóc przy eliminowaniu popełnianych przez nas błędów na drodze.

Czym kierować się przy wyborze rejestratora?

Jest kilka ważnych rzeczy, które powinniśmy brać pod uwagę, kupując kamerę samochodową. Przede wszystkim jest to wysoka rozdzielczość, pojemna pamięć, kąt nagrywania i możliwość nagrywania nocą. Niestety zdarza się często, że kamery słabszej rozdzielczości przy złych warunkach pogodowych rejestrują obraz, na którym nie widać tablic rejestracyjnych samochodu. Jeśli chodzi o kąt nagrywania, powinien być on jak najszerszy, tak aby obejmował dwa pasy jezdni. Dobrym wyborem w tym wypadku jest np. kamera Xblitz go, której kąt nagrywania to aż 170 stopni.