Rynek wypożyczalni aut od czasów przystąpienia do Unii Europejskiej zaczął kwitnąć. Powstawało ich coraz więcej ze zróżnicowaną ofertą cenową. Dziś trzeba przyznać, że trudno jest znaleźć dwie takie same, które proponują dokładnie to samo.

Chociaż teoretycznie każdy może wypożyczyć auto większość jest zgodna – nie może jej wypożyczyć 18-letni kierowca, który dopiero co odebrał prawo jazdy. W tym jednak jest mały kruczek. Nie każdy zdaje prawo jazdy osiągając pełnoletniość. Załóżmy, że w umowie jest mowa o tym, że samochód może wypożyczyć osoba, która ukończyła 21 rok życia. Teoretycznie powinien znaleźć się jeszcze aneks mówiący o tym, że kierowca powinien mieć co najmniej dwuletnie doświadczenie. Część wypożyczalni ma w swoich warunkach, że prawo jazdy powinno być ważne przynajmniej rok. Wszystko zależy od wypożyczenia klasy auta. Na droższe auta wymagane jest prawo jazdy ważne trzy lata. Więcej zróżnicowanych ofert posiada  wypożyczalnia samochodów jaworzno, która na swojej stronie http://www.yourcar.pl/jaworzno/ przedstawiła wszystkie warunki dotyczące wypożyczenia samochodu. Warto podkreślić, że wiarygodny wygląd to nie wszystko. Od momentu rozpoczęcia procesu biurokracji jest sprawdzane dosłownie wszystko.

Kwestią sporną jest tutaj oddawanie samochodu z pełnym bakiem. Niestety tak jest w większości placówek. Zazwyczaj wypożyczone auto dostajemy już w komplecie i w takim stanie powinniśmy je zwrócić jeśli było to określone w umowie. W przypadku mandatów niestety będziemy musieli sami pokryć koszty i odciążyć wypożyczalnie. Co do ubezpieczenia wszystko zależy od zdarzenia. Jeśli sami jesteśmy winni na przykład stłuczce czy wypadkowi to koszty szkody pokrywa winowajca ze swojego OC. Inaczej jest w przypadku niezależnego od kierowcy jak w przypadku gradu czy też innych zjawisk atmosferycznych, które narażą wypożyczalnię na straty. Jeśli takie zdarzenie nastąpi trzeba natychmiast je zgłosić.

Ceny wypożyczenia pojazdu są zależne nie tylko od rodzaju samochodu, ale także od wypożyczalni. Każda z nich ma swoją indywidualną ofertę oraz warunki umowy.