Każdy motocyklista i miłośnik motoryzacji jednośladowej wie, że jest to hobby, które niestety wymaga sporych nakładów pieniężnych i nie chodzi wcale o to, że trzeba wydać jednorazowo pewną sumę aby taki motocykl kupić, choć to oczywiście również ma duże znaczenie. Bardziej istotne jest to, że ten motocykl trzeba później utrzymać i właśnie to wymaga większego nakładu pieniędzy. O motocykl trzeba przede wszystkim dbać, trzeba sprawdzać pewne elementy bardziej dokładnie, a na zimę odstawiać go w dobre, suche miejsce, napełnić zbiornik paliwem czy porządnie go wyczyścić, aby przez cały czas braku aktywności nic nie podziałało na niego niekorzystnie. Co jakiś czas trzeba też wymieniać niektóre części czy po prostu stawiać motocykl na warsztat po to, aby sprawdzić dokładnie czy nie dzieje się z nim nic złego. Bywa też tak, że motocykliści decydują się po prostu na tuning, zmieniając niektóre elementy wyposażenia nie dlatego że trzeba, ale dlatego, że podoba im się inny wygląd motoru i chcą do niego upodobnić swoje „dziecko”. Idealnym przykładem tego są szyby motocyklowe, które zmienia się niekoniecznie dlatego, że są już wiekowe, ale dlatego, że lepiej wygląda na przykład szyba ciemna zamiast jasnej.

Szyby motocyklowe są różne – można zamówić sobie dobrej jakości szyby u producenta naszego motoru, albo poszukać szyb motocyklowych u innych producentów zajmujących się wyrobem takich akcesoriów, jak i wielu innych przydanych każdemu motocykliście. Trzeba pamiętać jednak, aby odpowiednio wyselekcjonować miejsce gdzie takie szyby motocyklowe chcemy zakupić – tutaj nie ma miejsca na tanie podróbki, bowiem kwestia szyb motocyklowych jest jednak bardzo ważna i nie ma z nią żartów. To jeden z elementów wpływających na komfort jazdy, szyba ma chronić od nierzadko nieprzyjemnego wiatru i ułatwiać jazdę, a nie ją utrudniać.

Wybór szyb motocyklowych jest duży, możemy dokonać go sami albo po prostu poprosić o pomoc mechanika, który na pewno dobierze nam odpowiedni rodzaj szyb, bowiem jest to jego zadanie, a sam jako motocyklista nie pozwoliłby przecież na to, abyśmy jeździli z szybami, które nie nadają się do niczego i mogą powodować więcej niebezpieczeństw niż byśmy chcieli. Nawet, jeśli nas interesuje przede wszystkim kwestia estetyczna, czyli na przykład wymiana jasnej szyby na ciemną, to i tak trzeba mieć na uwadze kwestię bezpieczeństwa, czyli jakości takiej szyby, trzeba wiedzieć, że zachowa się ona dobrze i że producent gwarantuje jej wysoką jakość. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo zawsze jest najważniejsze.